Dühöt szült Kínában a tájfun pusztítása

Vágólapra másolva!
Feldühödött helyiek még a polgármestert is megtépték Kína egyik keleti városában, ahol komoly pusztítást okozott a Saomai tájfun a napokban. Az emberek azzal vádolják a hatóságokat, hogy alulbecsülték az áldozatok számát, és késve reagáltak a viharra, amelyben az eddigi hivatalos adatok szerint közel 300 ember halt meg.
Vágólapra másolva!

Dühbe fordult az elkeseredés Kína keleti részében, ahol az utóbbi fél évszázad leghevesebb tájfunjának túlélői azzal vádolják a hatóságokat, hogy alábecsülik a hatalmas viharban elhunytak számát, és késleltetik az eltűntek felkutatását. Az elkeseredés odáig fajult, hogy Sancsengben a feldühödött tömeg kirángatta autójából a polgármestert és megtépte ruháját. Az emberek a viharra való figyelmeztetés hiányát és a hatóságok lassú reakcióját kérték számon.

A jelenlegi hivatalos adatok szerint 295-en haltak meg a viharban, de feltehetően ennél sokkal több ember veszett oda. A kínai hadsereg és a mentőalakulatok még kedden is sorra emelték ki a tengerbe sodort holttesteket - öt nappal a Saomai tájfun érkezte után. Egyes helyiek szerint azonban csak kedden kezdtek hozzá ehhez a munkához.

"Majdnem minden családból odaveszett valaki a tájfunban. Csak a szomszédos Nanzenben 100-an haltak meg. És ez még csak nem is a legsúlyosabban érintett térség. Az emberek azt mondják, akár ezren is meghalhattak" - idézett a Guardian egy sancsengi egyetemistát.

Az áldozatok többsége akkor halt meg, amikor a vihar egy kissé alábbhagyott és kimentek megnézni hajóikat. Azt hitték, már elvonult a tájfun, pedig csak egy kis időre csendesedett le. A vihar erejére jellemző, hogy még a parti őrség egyik fregattját is felborította.

A Xinhua kínai hírügynökség szerint a Saomai legalább 2,1 millió embert érintett, 18 ezer házat lerombolt, és 56 utat tett járhatatlanná - köztük autópályákat. Az anyagi kárt 4,9 milliárd jüanra (több mint 130 milliárd forint) becsülik.