Regénye miatt fenyeget börtön egy török írónőt

Vágólapra másolva!
Akár hároméves börtönbüntetésre is ítélhetik Törökországban Elif Safak 35 éves írónőt. A török származású nőt azzal vádolják, hogy legutóbbi regényével "megsértette a török nemzetet". Törökországban több ismert művész, tudós és újságíró ellen indult már hasonló eljárás. A perek Isztambul EU-s csatlakozási esélyeit is ronthatják.
Vágólapra másolva!

Akár három évre is börtönbe kerülhet Elif Safak író a The Bastard of Istanbul (Az isztambuli fattyú) című regénye miatt. Safakot a "török nép megsértésével" vádolják, mivel írásának egyik szereplője nyíltan beszél a Törökországban tabutémának számító, 1915-ös örmény népirtásról, melyben a becslések szerint másfél millió örmény vesztette életét. A törökörszági volt az első 20. századi népirtás, ám annak megtörténtét a török kormány nem ismeri el.

Az eljárás a török büntető törvénykönyv 301-es paragrafusa alapján indult, mely hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatja azokat, akik a kormány álláspontjával ellentétesen nyilatkozik az örmény népirtásról vagy bármilyen más "nemzeti érdeket érintő" kérdésről.

A paragrafus alapján már több mint hatvan török író, egyetemi professzor és újságíró ellen indult eljárás Törökországban, köztük a török irodalom egyik legelismertebb alakja, Orhan Pamuk ellen is. Pamukot azért perelték be, mert egy svájci újságnak adott nyilatkozatában az 1915-ös örmény népirtásról, illetve a török hadsereg és kurd gerillák között folyó háborúról is beszélt.

Safak novellája eredetileg angol nyelven íródott, török fordításban 2006 márciusában jelent meg, és nagy sikert aratott. A regény egy örmény származású család nőtagjainak történetét meséli el, 1915-től egészen napjainkig. Az ügyben amúgy már lefolytatott egy eljárást a török bíróság, amit akkor azzal zárták le, hogy az írónő nem tehető felelőssé egy fiktív karakterének kijelentése miatt. Ezt a döntést bírálta most felül a török legfelsőbb bíróság, így a per újrakezdődött. Safak mellett a regény fordítóját és kiadóját is megvádolták.

Sara Whyatt, a nemzetközi PEN-klub munkatársa szerint nem valószínű, hogy Safakot börtönbüntetésre ítélik. "Számomra úgy tűnik, hogy a perek célja inkább az újságírók és az írók megfélemlítése. Az eljárás sokszor hónapokon át húzódik, és a bíróság üléseit gyakran tüntetések, erőszakos cselekmények kísérik" - mondta el Whyatt a Guardiannek.

Az Európai Unió a korábbi perek kapcsán már jelezte Isztambulnak, hogy elfogadhatatlannak tartja a török hatóságok eljárását. Olli Rehn bővítési biztos korábban "a törökországi sajtószabadság korlátozásaként" értékelte a pereket, és felszólította a török szerveket, hogy módosítsák a török büntető törvénykönyv 301. szakaszát, és emlékeztetett arra, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága az uniós csatlakozás Koppenhágában lefektetett politikai kritériumai közé tartozik.