Magyarország is elismerte Montenegrót

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió és több állam - az egykori háborús ellenfél, Horvátország, Macedónia, majd Magyarország - jelentette be egymás után, hogy elismeri a független montenegrói államot. A nemzetközi szervezet egyben arra szólította fel Montenegrót, hogy törekedjen jó kapcsolatokra Szerbiával.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió és Horvátország is elismerte hétfőn hivatalosan Montenegró függetlenségét. Az unió egyben felszólította az új államot, hogy törekedjen egészséges kapcsolatokra és folytasson közvetlen és konstruktív párbeszédet Szerbiával. Az EU külügyminisztereinek nyilatkozata szerint a montenegrói parlament június 3-i függetlenségi deklarációja törvényes következménye volt a két héttel korábbi népszavazásnak, amelyben a montenegróiak 55,5 százaléka a Szerbiával való unió vége mellett voksoltak.

Az uniós miniszterek egyúttal ígéretet tettek arra, hogy szoros kapcsolatokat építenek ki Montenegróval mint szuverén, független állammal. A nyilatkozat egyébként megismétli, hogy a Nyugat-Balkán államai "európai perspektívával" rendelkeznek, azaz előbb-utóbb az EU tagjaivá válhatnak.

"Magyarország elismeri Montenegró függetlenségét" - közölte Göncz Kinga, az új magyar külügyminiszter hétfőn Luxemburgban. Magyarország és Ausztria között volt egy előzetes megállapodás, amely szerint mindkét ország az elsők között jelenti majd be ezt a lépést - tette hozzá. Az EU-tagállamok hétfői luxemburgi külügyminiszteri találkozóján - amely Göncz Kinga első külföldi bemutatkozása volt új tisztségében - közös EU-nyilatkozat született Montenegró ügyében, bátorítást, politikai támogatást adva a tagállamoknak az elismerésről szóló lépés mielőbbi meghozatalára.

A tizenöt évvel ezelőtti háborús ellenfél, Horvátország kormánya - a szomszéd országok közül eddig elsőként - hétfőn közölte, hogy elismeri az ország függetlenségét. A távolabbi külföldről eddig Izland, Oroszország és Svájc ismerte el az új miniállamot. Ivo Sanader horvát miniszterelnök az elismerésről döntő kormányülést követően közölte: Zágráb nem akarja elfelejteni Montenegró felelősségét, amelyet az 1991-92-es "nagyszerb agresszióban" való részvétele jelent, azonban hozzátette: Montenegró már bocsánatot kért emiatt.

Annak idején Szerbia szövetségeseként Montenegró is háborúban állt Horvátországgal, támogatta a horvátországi szerbek fegyveres lázadását. Dubrovnik dél-dalmáciai műemlékvárost montenegrói területről lőtték, s a város és környéke bombázásában montenegróiak százai vettek részt. A háború 1995-ös befejeződése óta jelentősen javultak a horvát-montenegrói kapcsolatok, főleg annak nyomán, hogy a jelenleg a kormányfői tisztséget betöltő Milo Djukanovic még államfőként bocsánatot kért köztársasága háborús szerepéért.

Szintén hétfőn Macedónia is csatlakozott az új állam függetlenségét elismerőkhöz. "Macedónia kormánya úgy döntött hétfőn, hogy elismeri Montenegrót szuverén, független államként" - jelentette be Szkopjében Vlado Buckovski miniszterelnök kabinetfőnöke, Marjan Gjurovski, hozzátéve, hogy folyamatban van Macedónia podgoricai nagykövetének kinevezése.

Montenegró lakossága a május 21-én rendezett népszavazáson a szerb-montenegrói államszövetségből való kiválás mellett foglalt állást, és június 3-án a podgoricai parlament hivatalosan is kikiáltotta a köztársaság függetlenségét.