Az ENSZ BT elé vinnék Irán ügyét

Vágólapra másolva!
Nagy-Britannia, Németország és Franciaország azt kéri a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségtől, hogy Irán ügyét utalják az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé.Bár sokan azt várják, hogy Iránt, újra kezdett atomprogramja miatt elmarasztalják az ENSZ-ben, erre egyelőre alig van esély.
Vágólapra másolva!

Az iráni atomdossziénak az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalását kéri az Európai Unió nevében Iránnal tárgyaló három ország (Nagy-Britannia, Németország és Franciaország) a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez (NAÜ) benyújtandó határozat-tervezetében - közölte szerdán egy meg nem nevezett EU-diplomata. A határozat-tervezetben arra kérik Iránt, hogy "segítsen a NAÜ-nek tisztázni azokat a kérdéseket, amelyek szerint gyanítható, hogy az ország atomfegyver-programot folytat", valamint arra kérik Mohamed el-Baradeit, a NAÜ főigazgatóját, hogy juttassa el ennek a tervezetnek egy példányát a BT-hez - mondta az illető, aki telefonon felolvasta a tervezet szövegét.

Ha a határozatot a NAÜ kormányzótanácsa jóváhagyja, akkor most fordul elő először az iráni atomügy 2002. augusztusi kezdete óta, hogy a BT-nek foglalkoznia kell a kérdéssel. Ha az iráni atomdosszié a BT elé kerül, annak az lehet a következménye, hogy a 15 tagország képviselőiből álló testület büntető-intézkedéseket hoz Iránnal szemben.

Irán elmarasztalását egyelőre hátráltatja, hogy Oroszország és Kína is kivár, egyelőre diplomáciai úton próbálják rendezni a vitás kérdéseket. A várakozásokkal ellentétben, így az ENSZ BT-ben is elbukhat az Irán elmarasztalására indított diplomáciai hadművelet. Kína ugyanis fontos kereskedelmi kapcoslatokat ápol Iránnal és Peking korábban, a hasonlóan jó partnerének számító Szudán elleni keményebb fellépést is megvétózta. Peking szerint egyelőre most sincs szükség keményebb politikára.

Condoleeza Rice amerikai külügyminiszter és Javier Solana, az EU külpolitikai felelőse kedden értelmetlennek nevezte a tárgyalások újrakezdését.

MTI/[origo]