Menesztették a szerbiai jegybank alelnökét

Vágólapra másolva!
A szerbiai központi bank tanácsa menesztette állásából hétfőn Dejan Simicet, a korrupció gyanújába keveredett jegybanki alelnököt. A testület közleményében tudatja: így kívánja eloszlatni a gyanút, hogy az eset hatással van a jegybank működésére.
Vágólapra másolva!

Dejan Simicet, illetve Vladan Zagradjanint, a szerb kormányt ellenzékből támogató Szerbiai Szocialista Párt igazgatóját a múlt héten tartóztatták le az előbbi lakásán. Simic otthonában megtalálták a megvesztegetésnek szánt százezer eurót tartalmazó koffert. A jegybanki alelnök azt állította a rendőrségen, hogy semmit sem tudott a benne lévő pénzről, amíg a rendőrség be nem tört be a lakásába.

Az ügy a kormány "támaszának", az SPS-nek is kellemetlen, mert a sajtó kiderítette, hogy közvetlenül a letartóztatás előtt Simic lakásán járt Ivica Dacic is, aki a háborús bűntényekkel vádolt Slobodan Milosevic pártelnök távollétében vezeti az SPS-t. A sajtó azt találgatja, hogy Dacic kinek köszönhetően menekült meg a "lebukástól".

A belgrádi médiának olyan értesülései voltak, hogy a belgrádi Exporthitel Bank (KEB) részvényese, a TBI csoport akarta lepénzelni a jegybanki alelnököt, de a KEB volt igazgatója. Sekula Pjevcevic azt állította egyik lapinterjújában, hogy a jegybank zsarolta a pénzintézetet, kétmillió eurót követelt tőle, hogy visszaadja működési engedélyét (a központi bank tavaly februárban vonta meg a működési engedélyt a KEB-től). Pjevcevic azt állította, hogy az egész ügy mögött Radovan Jelasic, a magyar állampolgársággal is rendelkező, Magyarországon született és nevelkedett jegybankelnök áll, és Simic csak közvetítő volt. A központi bank azonnal beperelte Pjevcevicet.

Négy hónap leforgása alatt ez már sokadik súlyos korrupciós ügy, amely magas rangú belgrádi politikai és pénzügyi vezetőket érint. A Politika című belgrádi napilap azt írta hétfői vezércikkében, hogy amennyiben bebizonyosodik Simic bűnössége, ez azt fogja jelenteni, hogy a korrupció nagymértékben áthatotta az állami intézményeket, még "a monetáris csúcshatalmat is", és e jelenség oly elterjedt, hogy már veszélyezteti az állam működését, a jogrendet és az erkölcsi rendet. Ugyanakkor - írja a lap - Simic letartóztatása jelezheti azt is, hogy a hatalom eltökélt, és meg akarja tisztítani a társadalmat a korrupciótól, nem kímélve saját kádereit sem.