Büntetnék a hőzöngő EP-képviselőket

Vágólapra másolva!
Megregulázná a rendbontó EP-képviselőket egy francia zöldpárti politikus.  A rossz magaviseletű képviselőt akár 10 napra is felfüggeszthetnék, ez idő alatt nem járhatna dolgozni és napidíjat sem kaphatna. Az Európai Parlamentben mindennaposak a rendbontások, gyakori, hogy a képviselők kiabálnak vagy járkálnak az ülésteremben, transzparenseket tartanak fel. Előfordult már, hogy képviselők dulakodtak a parlament épületében egy abortuszkiállítás miatt.
Vágólapra másolva!

Akár pénzbírságot is kaphatnának a rossz magaviseletű EP-képviselők, akiket a biztonságiakkal lehetne kivezettetni az ülésteremből egy francia zöldpárti politikus, Gérard Onesta javaslata szerint. Onesta megelégelte, hogy sok képviselőtársa nem hagyja dolgozni a többieket, és hangoskodásával, viselkedésével zavarja a plenáris üléseket vagy a bizottsági munkát.

Terve szerint, amelyet jövő héten szerdán vitatnak meg, az ülést levezető elnök "az ülés megfelelő menetét akadályozó" magatartást tanúsító képviselőt rendreutasíthatja, "további vagy folytatódó rendzavarás esetén" pedig "megvonhatja a rendzavarótól a szót, és az ülés hátralévő részére az ülésteremből kizárhatja". A végrehajtásról a teremőrök, szükség esetén pedig a parlament biztonsági szolgálata gondoskodna. "Amennyiben a rendzavarás a parlamenti ügyrend akadályozásával fenyeget, az elnök a rend helyreállítása érdekében egy meghatározott időre berekesztheti vagy félbeszakíthatja az ülésnapot" - áll a tervezetben, amelyet az Európai Parlament Sajtószolgálata juttatott el az [origo]-hoz.

A rendbontó EP-képviselőt további szankciókkal is igyekezne megregulázni Onesta. A megrovás és a napidíj 2-10 napos megvonásának lehetőségén túl a nem megfelelő magaviseletű képviselő 2-10 napig terjedő ideiglenes felfüggesztést is kaphat. Ezalatt a rosszalkodó képviselő nem vehet részt a parlament, a bizottságok, küldöttségek ülésein. Szavazni azonban bejárhatna.

A tervezett szigorítás hátterében az áll, hogy több esetben is előfordult az elmúlt hónapokban, hogy botrányosan viselkedtek politikusok. Megzavarták már Tony Blair brit miniszterelnök és Carlo Azeglio Ciampi olasz elnök felszólalását is az Európai Parlamentben. Blair beszéde közben egy ciprusi képviselő hangoskodott, Ciampit az olasz Északi Liga politikusai zavarták meg. Az európai alkotmány szavazásakor pedig óriási üvöltözésbe kezdtek az alkotmányt ellenzők az ülésteremben és azon kívül is.

Állandó probléma az is, hogy a parlamenti ülésterembe sok képviselő csak nem sokkal a 12 órai szavazás előtt érkezik meg. Annak ellenére, hogy délelőtt még a parlamenti vita tart, sokakat ez nem érdekel: sokszor előfordul, hogy egyszerre 80-100 képviselő is hangosan beszélget, járkál az ülésteremben, így gyakran alig hallják egymást.

Szent-Iványi István SZDSZ-es EP-képviselő elmondása szerint előfordult az is, hogy képviselők egy kiállítás miatt dulakodni kezdtek a parlament épületében. Amikor lengyel szélsőjobboldali képviselők az Európai Parlament épületében egy abortuszellenes kiállítás keretében olyan tablót is kihelyeztek a folyosóra, amely az abortuszt a holokauszthoz hasonlította, szociáldemokrata képviselők el akarták vinni a képet. Ezt a kiállítást szervezői azonban nem hagyták, emiatt dulakodni kezdtek a képviselők.

Szent-Iványi úgy véli, arra valóban szükség lenne, hogy a szélsőséges eseteket megfékezzék, de erre jelenleg nincs lehetősége az elnöknek. Ennek ellenére nem rokonszenves Szent-Iványinak a javaslat. A tervezet ugyanis nem szabályozza egyértelműen, mi számít az ülést zavaró rendbontásnak: ez alapján akár olyan esetekben is felléphetnek, amelyek egy politikai vitába még beleférnek, ez pedig a véleménynyilvánítás szabadságát sértené. Azokat, akik meggátolják a munkát, valóban meg kell fékezni, de nem szeretném, ha gimnáziumi osztályfőnökként léphetne fel a parlament elnöke - mondta a magyar EP-képviselő.

Komáromi Gergely