Rice sürgeti a NAÜ tanácsának összehívását

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok támogatja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) igazgatótanácsának sürgős összehívását az iráni nukleáris dosszié megvitatására.
Vágólapra másolva!

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter csütörtökön újságírók előtt kijelentette, hogy az Egyesült Államok az Európai Unióhoz és a nemzetközi közösség számos más tagjához csatlakozva elítéli, hogy Irán szándékosan élezi a helyzetet a vitában. Az amerikai kormány "teljes mértékben" támogatja az EU három közvetítő tagjának (Nagy-Britannia, Franciaország, Németország) azt a döntését, hogy sürgősséggel hívják össze a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) igazgatótanácsát az iráni nukleáris dosszié megvizsgálása végett - hangoztatta.

A három EU-ország nem sokkal korábban úgy döntött, hogy megszakítják a tárgyalásokat a teheráni kormánnyal, és a jövőben az ENSZ Biztonsági Tanácsa révén igyekeznek elejét venni annak, hogy Irán nukleáris fegyverrel szerelkezzen fel.

Condoleezza Rice elzárkózott annak megvitatása elől, hogy a BT milyen szankciókat hozzon Irán ellen. Szavai szerint még nem jött el annak az ideje, hogy arról beszéljen, konkrétan mi történhet majd a Biztonsági Tanácsban. A riporterek arról faggatták, hogy az Egyesült Államok meg tudja-e szerezni más BT-tagok, különösen Kína támogatását egy esetleges Irán elleni kőolaj-embargóhoz. Rice szerint először is arra kell törekedni, hogy minél szélesebb legyen az a nemzetközi koalíció, amely kész Iránt a Biztonsági Tanácsban felelősségre vonni.

Condoleezza Rice sajtóértekezletén kijelentette, a béke keresésének szemernyi logikáját sem tudja felfedezni az urándúsítás felújításáról hozott teheráni döntésben. A NAÜ igazgatótanácsának az iráni dossziét a Biztonsági Tanács elé kell terjesztenie.

A BT-nek - mondta Rice - fel kell szólítani Iránt, hogy mondjon le nukleáris ambícióiról, az Egyesült Államok támogatja a testületet ebben. Az amerikai külügyminiszter hozzátette, hogy Washington "továbbra is szoros együttműködésre törekszik az EU-trojkával, és másokkal az elkövetkező napokban és hetekben, a diplomáciai erőfeszítések most megnyíló új szakaszában".

Az Egyesült Államok "továbbra is a békés diplomáciai megoldást szorgalmazza, hogy a világ megszabaduljon attól a fenyegetéstől, amelyet egy atomfegyverekkel felszerelt Irán jelentene" - mondta Condoleezza Rice.