Túl optimisták az amerikai katonák

Vágólapra másolva!
"Intézményes rasszizmussal" és "kártékony optimizmussal" vádolja az amerikai hadsereget egy brit főtiszt - írja a Guardian. Nigel Aylwin-Foster dandártábornok szerint az amerikaiak nem voltak képesek a felkelők ellen hatásosan felkészíteni az új iraki fegyveres erőket, és túlságosan is az ellenfél elpusztítására utaznak, amivel nem tudják majd kiszabadítani Irakot a felkelés szorításából.
Vágólapra másolva!

Élesen kritizálta az Irakban szolgáló amerikai hadsereget egy brit főtiszt - írja a Guardian. Nigel Aylwin-Foster dandártábornok kritikus megjegyzéseit egy amerikai katonai szaklap, a Military Rewiev közölte. A brit főtiszt szerint az amerikai katonák "szinte mindig hibátlanul előzékenyek és tapintatosak" ugyan, de "kulturális érzéketlenségük időnként, minden bizonnyal nem szándékosan, intézményes rasszizmussá fokozódott".

A dandártábornok úgy véli, hogy az amerikai hadsereget példátlan mértékben áthatja a hazafiság, a kötelességtudat, a szenvedély és a tehetség, "jóllehet lehúzza a bürokrácia, a fullasztó hierarchikus berendezkedés, az erőszakos akciókra való hajlam, illetve az, hogy kötelező minden ügyben fejjel rohanni a falnak".

Aylwin-Foster szerint az amerikai hadsereg amúgy dicséretre méltó "meg tudjuk csinálni" hozzáállása paradox módon előhozott egy másik vonást is: a "kártékony optimizmust". Egy ilyen világkép "nem segít, ha elijeszti az alacsonyabb rangú parancsnokokat attól, hogy nem kívánt híreket jelentsenek feletteseiknek".

Az iraki biztonsági erők kiképzését irányító egyik főtiszt elsősorban azt vetette az amerikaiak szemére, hogy képtelenek voltak megfelelő kiképzést nyújtani az irakiaknak a felkelők elleni fellépéshez, és megtanítani nekik, hogy mennyire fontos megnyerni a helyiek jóindulatát.

Miközben az amerikaiak rendszeresen azt vetették szövetségeseik szemére, hogy vonakodnak az erő alkalmazásától, az ő stratégiájuk az, hogy "megölni vagy elkapni minden terroristát és felkelőt: ellenfeleik katonai elpusztítását úgy tekintik, mint saját jogú stratégiai célt". "Az amerikai hadsereg az eltelt időkben kizárólagosan a hagyományos hadviselés egy különösen gyors és erőszakos fajtájára koncentrált" - állítja a brit főtiszt, aki szerint ez annyira beleivódott az amerikai doktrínába, hogy az már hátráltatja és megnehezíti a felmerülő feladatok teljesítését, továbbá a társadalom jelentős részét elidegeníti tőlük.

A főtiszt megjegyzi: azt, hogy egy éjjel 155 milliméteres lövegekből közel félszáz lövést adtak le Fallúdzsa egy részére, a "harci erő csekély alkalmazásának" nevezte egy amerikai parancsnok. Aylwin-Foster szerint ez nem a megfelelő válasz arra, hogy Irakot kihúzzák a "gonosz és makacs felkelés" szorításából. A főtiszt kritikáját több más brit katonai parancsnok is osztja.

Az Aylwin-Foster gondolatait közreadó amerikai katonai szaklap szerkesztője szerint a dandártábornok elismert szaktekintély, aki szakértő kritikát fogalmazott meg. Kevin Benson ezredes, az amerikai katonai tudományok iskolájának vezetője szerint azonban a dandártábornok egy "kiállhatatlan brit sznob", ugyanakkor gratulált neki, hogy vitát kezdeményezett, és állításaira hamarosan válaszol.

Nigel Aylwin-Foster dandártábornok az iraki csapatok kiképzését irányító iroda helyettes parancsnoka volt, jelenleg az Eufor parancsnokhelyettese.