Times: Bush illegális lehallgatást engedélyezett

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államokban élő amerikai állampolgárok és külföldiek nemzetközi telefonhívásainak és elektronikus leveleinek bírói engedély nélküli lehallgatására, ellenőrzésére adott felhatalmazást George Bush amerikai elnök 2002-ben a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA) a The New York Times pénteki száma szerint. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter cáfolta, hogy az elnök átlépné a törvényesség határait, egyben hangsúlyozta, hogy hírszerzési ügyekről nem nyilatkozik.
Vágólapra másolva!

A The New York Times tudomása szerint az elnök a terrorizmus elleni harc jegyében adott 2002. évi felhatalmazása óta az NSA bármely tetszőleges pillanatban átlag 500 egyesült államokbeli személy telefonját hallgatja le előzetes bírói hozzájárulás nélkül.

Az NSA alapvető feladata a külföldi lehallgatás, elektronikus adatgyűjtés, belföldi tevékenysége a külképviseletek kommunikációjának a figyelésére korlátozódott, és bírósági engedélyt kellett beszereznie hozzá. A szupertitkos Nemzetbiztonsági Ügynökség, amelynek a központja a marylandi Fort Meade-ben van, külföldön az idő minden egyes pillanatában 5-7 ezer olyan személyt figyel meg, akinek a gyanú szerint köze lehet a terrorizmushoz.

Condoleezza Rice külügyminiszter egy pénteki tévényilatkozatában hangsúlyozta: "Az elnök törvényesen járt el minden intézkedésében, amelyet annak érdekében hozott meg, hogy megvédje az amerikai népet alkotmányos jogkörének a határain belül" - hangoztatta.

A The New York Times azt írta, hogy a cikkel egy teljes évet vártak a Fehér Ház afeletti aggodalma miatt, hogy közlése folyamatban lévő vizsgálatoknak okozhat kárt és óvatosságra intené a terroristákat. A lehallgatások egyes tisztségviselők szerint hasznosnak bizonyultak, több összeesküvést is lelepleztek, a New York-i Brooklyn-híd lerombolásán mesterkedő, bűnösségét 2003-ban elismerő Iyman Faris ohiói teherautósofőr is így bukott le.