Négyszemközt győzködi Blair az EU-tagállamokat

Vágólapra másolva!
Péntek délelőtt kétoldalú egyeztetéseken igyekszik kompromisszumra bírni a vonakodó országokat Tony Blair brit kormányfő, az EU soros elnöke, hogy a brüsszeli EU-csúcs végre elfogadhassa az Unió 2007-2013 közötti költségvetését. Kazimierz Marcinkiewicz lengyel miniszterelnök szerint leginkább ők, a magyarok és a franciák ellenzik a brit javaslatot.
Vágólapra másolva!

A brüsszeli EU-csúcs "megmentése", azaz a szervezet 2007-2013 közötti költségvetéséről való megállapodás érdekében Tony Blair brit miniszterelnök, az Európai Unió soros elnöke későbbre halasztotta a tanácskozás pénteki megkezdését. Előzőleg ugyanis még kétoldalú megbeszéléseket folytat több uniós tagállam vezetőjével, hogy közelítsék az álláspontokat. A brit EU-elnökség azt tervezi, hogy még délelőtt egy újabb - két héten belül immár harmadik - javaslattervezetet nyújt be az ügyben. Blair azonban figyelmeztetett: az új tervezetet csak akkor állítják össze, ha a megbeszélések alapján úgy látja, hogy van lehetőség megállapodásra.

50 százalék esély

Ez utóbbi esélyeit Göran Persson svéd miniszterelnök nyilatkozatában 50 százalékra becsülte, igen nagynak mondva a különbségeket, de közölte azt is, mindenki látja, hogy ha most nem születik megoldás, ennek elérése a jövőben sem lesz könnyebb. Kiszivárgott hírek szerint ez a kettősség jellemezte az állam- és kormányfők csütörtök esti munkavacsoráját is. Itt mindenki elmondhatta véleményét a költségvetési tervezetről, s ez általában bíráló volt, de mindenki jelezte azt is, hogy kompromisszumot akar találni.

Az Euronews hírtelevízió péntek reggeli jelentése szerint Blair közölte: az EU-csúcs péntek este mindenképp befejeződik, akkor is, ha addig nem születik megállapodás. Kazimierz Marcinkiewicz lengyel miniszterelnök szerint a jelenlegi brit költségvetési tervet leginkább országa, valamint Magyarország és Franciaország ellenzi.

Magyar nem

László Boglár, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szóvivője csütörtök késő este valóban azt közölte, hogy Magyarország határozott nemet mondott az Unió 2007-2013-as költségvetéséről előző nap beterjesztett, brit kompromisszumos javaslatra. Egyben bejelentette, hogy a magyar delegáció - álláspontjának részletes ismertetése érdekében - kétoldalú egyeztetést kért a csúcsértekezleten elnöklő brit küldöttségtől.

Tony Blair brit miniszterelnök csütörtök esti nyilatkozatában meglehetősen kicsinek nevezte a mozgásteret az Európai Unió 2007-2013 közötti költségvetéséről folytatott egyeztetéseken. A brit kormányfő közölte, minden erőfeszítést megtesz, hogy megtalálja azt a kompromisszumot, amely minden EU-tagállamnak megfelel. Blair akkor még úgy nyilatkozott, hogy lát lehetőséget a megállapodásra. Csütörtök este több illetékes, a korábbiaknál valamivel optimistább nyilatkozatot tett a megállapodás esélyeiről, mások szerint viszont továbbra is kérdéses a megegyezés.

A tagországok vezetői - köztük Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök - csütörtökön azt a brit javaslatot vitatták meg, amely a szóban forgó hét évre 22 milliárd euróval kisebb összeget tartalmaz a júniusi csúcsértekezleten előterjesztettnél, de jóval közelebb áll azon országok - a nettó befizetők - elképzeléseihez, amelyek az akkori kezdeményezést elutasították. A brit javaslatot, többek között Magyarország is elutasította, mivel a terv jelentős pénzt vonna el a júniusihoz képest az új tagállamoktól.

Háttérbe szorult a többi téma

A péntekig tartó csúcs munkájára élesen rányomta bélyegét a költségvetési vita miatti elégedetlenség. Az értekezlet napirendje már az első este változott, mert a brit elnökség kétoldalú egyeztetéseket kezdett a tagországok egy részével. Emellett a londoni delegáció kijelentette, hogy más, tervezett témákról is a büdzsével kapcsolatos megállapodás fényében kíván végleges döntést hozni.

Emiatt, bár a tagországok lényegében már megegyeztek arról, hogy Macedóniának megadják az uniós tagjelölti státust, e döntés csak akkor lesz végleges, ha a költségvetési vita lezárult. A témában csütörtökön, Franciaországnak állítólag sikerült elérnie azt, hogy az Unió már jövőre alapos vitát folytasson további bővítéséről. Párizsnak ez azt követően lett kiemelt fontosságú, hogy a franciák tavasszal - részben a bővítéssel kapcsolatos félelmek miatt - elutasították az Unió alkotmányos szerződését. Kiszivárgott információk szerint a csúcs zárónyilatkozat-tervezete arra is utal, hogy Szkopjénak, a csatlakozási tárgyalások előtt, még további reformokat kell végrehajtania.

Az MTI úgy tudja, megállapodás felé közeledtek a tagországok abban a kérdésben, hogy 2010 végéig meghosszabbítsák a fokozottan munkaigényes szolgáltatási ágazatokban kedvezményes áfát engedő uniós rendszert. E téma szintén Franciaországnak kiemelten fontos, ám az egyeztetés végére, brit közlés szerint, csakis a költségvetési megállapodással egyszerre kerülhet pont.

A nyilatkozattervezetből az is kiszivárgott, hogy az EU tökéletesen elfogadhatatlannak tartja Mahmud Ahmadinezsád iráni elnök legfrissebb kijelentését arról, hogy a holokauszt a zsidó államot, a Közel-Keleten megteremteni akaró európaiak által kitalált mítosz. Az EU emellett várhatóan elítéli azt a gyilkosságsorozatot is, amely Libanonban zajlott le a közelmúltban politikusok, újságírók és más személyiségek ellen.