Megkezdődött a parlamenti választás Egyiptomban

Vágólapra másolva!
Parlamenti választások kezdődtek szerdán Egyiptomban. A háromfordulós szavazás lebonyolítása bő egy hónapig tart. A törvényhozásban jelenleg Hoszni Mubarak elnök pártja van többségben, és elemzők szerint kevés az esély arra, hogy az ellenzék győzzön.
Vágólapra másolva!

Az egyiptomi állami televízió jelentése szerint az ország 26 kormányzóságából nyolcban, köztük Kairóban kezdődött meg a voksolás. A 10 664 szavazóhelyiség közép-európai idő szerint délután 17 óráig tart nyitva. Szerdán 164 képviselői hely sorsáról döntenek 1635 jelölt, köztük 36 nő közül. A második fordulót november 15-én tartják, az utolsó szavazási nap pedig december 7-én lesz.

Mubarak a szeptemberi elnökválasztáson (Fotó: MTI)

A választásokon országosan rekordszámú - 5310 - jelölt indul 444 képviselői helyért. A jelöltek többsége független, 300 jelöltet különböző ellenzéki szervezetek, 150-et pedig a Muzulmán Testvériség állított. A tíz fennmaradó mandátum leendő birtokosait közvetlenül Hoszni Mubarak elnök nevezi ki. A választók száma 32 millió körüli.

A jelenlegi, 2000-ben megválasztott parlamentben Mubarak elnök Nemzeti Demokrata Pártja 404 képviselővel több mint 85 százalékos fölényt élvez. Legfőbb kihívója a betiltott, de nem hivatalosan mégis megtűrt Muzulmán Testvériség, amely függetlenként indítja jelöltjeit.

A Nemzeti Demokrata Párt a választásokon való részvételre mozgósított a szeptemberi érdektelenség után, amikor az elnökválasztáson a szavazásra jogosultak csupán 23 százaléka járult az urnákhoz.

A szavazás lassan haladt szerdán. Mubarak elnök Kairó egyik villanegyedében, Heliopoliszban adta le voksát, miután találkozott Kofi Annan ENSZ-főtitkárral. Kedd esti televíziós beszédében Mubarak "igazságos és szabad" választásokat ígért.

A választásokon a legnagyobb újítást jelenti az a bírósági döntés, amely a választási bizottság döntésével ellentétben engedélyezte a civil szervezeteknek, hogy a szavazóhelyiségekben ellenőrizhessék a választások tisztaságát.

A korábbi választásokat gyakori szabálytalanságok, megfélemlítés, rendőri beavatkozás, vesztegetés, többszöri szavazás jellemezte. Civil szervezetek az idén 2000 megfigyelőt küldenek minden szavazási napra. Az urnák most először átlátszók lesznek, mert a múltban előfordult, hogy előre hamis szavazatokkal töltötték meg őket.

A Muzulmán Testvériség ennek ellenére már délben a rendszer által szervezett rendszeres csalásra panaszkodott. "Mindenütt csalnak, nincs átláthatóság, nincs szabadság" - közölte a szervezet szellemi vezetője, Mohammed Mehdi Akef, miután leadta szavazatát.

Több civil szervezet szintén szabálytalanságokról számolt be, viszont kevés erőszakos cselekményről érkezett jelentés. A biztonsági jelentések szerint egy független képviselőjelöltet megkéseltek Kairóban, más kormányzóságokból néhány sebesülést jelentettek.

A kormánypárt képviselői előzőleg azt közölték, hogy több ellenzéki képviselőt szeretnének látni a parlamentben, de senki sem számít arra, hogy a Nemzeti Demokrata Párt elveszítené többségét. "A rendszer eltűri az ellenzéket, de nem egy olyan erős ellenzéket, amely veszélyeztetné" - közölte Hálil al-Annani, az International Politics című helyi lap elemzője.