60 éve dobták le az atombombát Hirosimára

Vágólapra másolva!
55 ezer ember emlékezett meg szombaton a hirosimai atomtámadás 60. évfordulójáról. Az amerikai légierő által 1945. augusztus 6-án ledobott atombomba 242 ezer ember életét követelte. Hirosima polgármestere a megemlékezésen a világ összes tömegpusztító fegyverének a felszámolását követelte.
Vágólapra másolva!

Ötvenötezer ember emlékezett meg szombaton Hirosimában az atomtámadás 60. évfordulójáról. A megemlékezők a Béke Emlékparkban gyűltek össze, annak a helynek a közelében, ahol 1945. augusztus 6-án az amerikai légierő Enola Gay nevű B-29-es nehézbombázója ledobta a világ első atombombáját.

Az atomtámadásban 242 ezer ember vesztette életét, 140 ezer ember azonnal, a többiek pedig a sugárzás okozta betegségekben haltak meg. A bomba által keltett lökéshullám hatására 4000 fok keletkezett a becsapódástól számított 4,5 kilométer sugarú körben. A hirosimai támadás után három nappal az amerikaiak Nagaszakira dobtak le atombombát. Ebben a légicsapásban 80 ezren haltak meg. Szakértők szerint a bombatámadások nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy előbb befejeződött a második világháború.

Helyi idő szerint nyolc óra tizenöt perckor, amikor az amerikai légierő hatvan évvel korábban a tömegpusztító fegyvert ledobta, Hirosimában városszerte egyperces néma csenddel emlékeztek meg az áldozatokról. A megemlékezés színhelyén a túlélők és az áldozatok hozzátartozói több ezer, a holtak lelkét jelképező papírlámpást bocsátottak vízre az emlékparkhoz közeli folyón.

Kofi Annan ENSZ-főtitkár az ünnepségen felolvasott üzenetében arra figyelmeztetett, hogy összehangolt fellépés nélkül a nemzetközi közösségnek az atomfegyverek gyorsuló elterjedésével kell szembenéznie. Annan elítélte az atomfegyverkészletek bővítésére és korszerűsítésére irányuló törekvéseket.

Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő a megemlékezésen elmondta: az emberiség történelmében a japán az egyetlen nemzet, amely atombomba áldozata volt. "Azzal a szilárd elhatározással, hogy ne ismétlődjék meg Hirosima és Nagaszaki tragédiája, Japán továbbra is tiszteletben tartja a békepárti alkotmányt és az atomfegyver-mentesség elveit" - közölte a miniszterelnök.

Hirosimai polgármestere, Akiba Tadatosi pedig az összes atomfegyver felszámolását és az igazi világbéke megteremtését követelte. Valamint felhívta a figyelmet arra, hogy az öt elismert atomhatalom - az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország és Kína -, valamint India, Pakisztán és Észak-Korea "az emberiség túlélését veszélyeztetik".

[origo]/MTI