Negyven évet kaptak Vuk Draskovic merénylői

Vágólapra másolva!
Egyenként negyven évnyi szabadságvesztést kaptak a szerb titkosszolgálat egykori tagjai, akik részt vettek Ivan Stambolic szerb elnök megggyilkolásában, és több merényletet is szerveztek Vuk Draskovic ellenzéki vezető ellen. Milorad Lukic Legijára és három beosztottjára ezzel a legsúlyosabb büntetést rótták ki.
Vágólapra másolva!
Fotó: RedDot
Draskovic - kétszer is meg akarták ölni

A legsúlyosabb büntetést, negyvenévi szabadságvesztést rótt ki hétfőn Vuk Draskovic szerbia-montenegrói külügyminiszter és Ivan Stambolic néhai szerb elnök merénylőire, Milorad Lukovic Legija egykori titkosszolgálati ezredesre és három beosztottjára a maffiaperekben ítélkező belgrádi különbíróság.

Gyilkosság, gyilkossági kísérlet és bűnszövetkezés miatt Legiját és az általa vezetett, vörössapkás osztagként ismert állambiztonsági kommandó (JSO) három tagját negyven év börtönbüntetésre ítélte a bíróság, további két vörössapkás tizenöt évet kapott. Ugyancsak tizenöt évi börtönbüntetésre ítélte a törvényszék Radomir Markovicot, a milosevici kémszolgálat egykori teljhatalmú főnökét, és a bűntény leplezése miatt négy évre kell börtönbe vonulnia Milorad Bracanovicnak, a szakszolgálat egykori helyettes vezetőjének.

Vuk Draskovic, a milosevici ellenzék egykori vezéralakja és kísérete ellen először 1999. október 3-án követtek el merényletet: egy autóúton, Belgrádtól 40 kilométerre délre homokkal megrakott teherautó rohant bele Draskovicot és négy párttársát szállító gépkocsiba. A pártelnök megsérült, a többi utas - egyikük a politikus sógora - életét vesztette. Ez volt a milosevici korszak egyik legsúlyosabb politikai bűnténye.

Draskovicot ezen kívül 2000. június 15-én is meg akarták gyilkolni, akkor nyolcszor lőttek rá montenegrói nyaralójában, de a politikus csodával határos módon túlélte a merényletet. Stambolicot két hónappal később, augusztus 25-én egy belgrádi parkban rabolták el, és három évre rá, a Zoran Djindjic szerb miniszterelnök meggyilkolása után bevezetett rendkívüli állapot idején derült ki, hogy még aznap meggyilkolták. Egy bűnbánó vörössapkás ráadásul elvezette a rendőrséget egy Újvidék melletti erdőségben arra a helyre, ahol meszesgödörbe süllyesztették Stambolic holttestét.

Forrás: [origo]
Legija - Milosevic bérgyilkosa

Mindkét politikus szerepelt a rendszerváltást eredményező, 2000 szeptemberében tartott elnökválasztás jelöltjei között, Slobodan Milosevic akkori jugoszláv államfő feltehetően ezért "rendelte meg" Legijától a bérgyilkosságot. A vádirat szerint is mindkét bűntényre alantas szándékkal Milosevic adott utasítást Legijának. A vörössapkások pedig fejenként tíz-, illetve húszezer német márkáért tettek eleget parancsnokuk kérésének. Mivel mindkét bűnügy hasonló indíttatású volt, s az állítólagos "megrendelők" és végrehajtók nagyjából ugyanazok voltak, a két bűnügyet összevontan kezelte a bíróság. Milosevic és Nebojsa Pavkovic, a hadsereg egykori vezérkari főnöke jelenleg a hágai Nemzetközi Törvényszék börtönének foglya, ezért a bíróság külön fog ítélkezni ellenük, amennyiben erre valaha is lehetőség adódik.

Ez a második olyan ítélet, amelyet a milosevici államgépezet emberei ellen hozott az ítélőszék. Három hete a belgrádi kerületi bíróság elítélte a Draskovic és párttársai ellen 1999-ben elkövetett, négy halálos áldozatot követelő merénylet tetteseit. A bíró elismerte ugyan, hogy a legsúlyosabb büntetést érdemelnék, de különféle múltbeli joghézagokra hivatkozva Legija "csak" 15, Radomir Markovic pedig tíz évi börtönbüntetést kapott. Draskovic és felesége - aki fivérét vesztette a merényletben - élesen kirohant a törvényszék ellen, magára vonva a szerbiai legfelsőbb bíróság haragját.