Luxusdácsás csalással vádolják az orosz ex-kormányfőt

Vágólapra másolva!
Bűnvádi eljárás indult Mihail Kaszjanov volt orosz kormányfő ellen. Kaszjanovot azzal vádolja egy alsóházi képviselő, hogy érdekeltségébe tartozó cégek gyanúsan olcsón jutottak hozzá két, Moszkva egyik drága környékén lévő nyaralóhoz. Ráadásul a volt kormányfő állítólag maga rendelte el a kérdéses dácsák privatizációját, nem sokkal kormányfői megbízatásának lejárta előtt. Kaszjanov tagadja a vádakat.
Vágólapra másolva!
Forrás: EPA
Mindent tagad

Az orosz főügyészség bűnvádi eljárást kezdeményezett hétfőn Mihail Kaszjanov volt kormányfő ellen Alekszandr Hinstejn, a parlament alsóházának képviselője által benyújtott dokumentumok alapján. Kaszjanovot csalással és hatalommal való visszaéléssel vádolják.

Az 1974-ben született Hinstejn közismert újságíró volt, és a 2003. decemberi parlamenti választásokon jutott be az Állami Dumába. A hatalom pártjaként számon tartott Egységes Oroszország frakciójának tagja, egyebek között a korrupcióellenes bizottságban dolgozik. A miniszterelnöki posztot 2000. május 17. és 2004. február 24. között betöltött Kaszjanov ellen régóta folytat küzdelmet, már kormányfői megbízatása alatt is sokat támadta.

A főügyészségnek július 1-jén átadott dokumentumok alapján Hinstejn azt állítja, hogy Kaszjanov miniszterelnöki tevékenységének utolsó napján utasítást adott annak az állami tulajdonban lévő moszkvai hétvégi nyaralónak (dácsának) a privatizálására, amelyet kormányfőként ő használt. A privatizációs eljárás eredményeképpen a luxusdácsa jóval a piaci értéke alatt került egy, Kaszjanov érdekeltségébe tartozó céghez.

A Moszkva folyó partján elterülő Trojice-Likovo az orosz főváros egyik legelőkelőbb helye, ahol négy hatalmas dácsa - mindegyiknek Szosznovka a neve, a megkülönböztetést a név után illesztett számok szolgálják - fekszik. A nyaralók szinte háborítatlan természeti környezetben, az avatatlan szemektől hosszú, magas kerítéssel elzártan állnak. A folyónak erre a partjára idegeneknek tilos a belépés, a szemközti parton az ezüstfenyőiről híres strandok fekszenek.

Szosznovka, Csernyenko, Szolzsenyicin

A vizsgálatok középpontjában - a 2003-ban Kaszjanov utasítására az állami vagyonügynökséghez került - Szosznovka-1 és Szosznovka-3 nevű dácsák állnak. A korábban Mihail Szuszlov és Konsztantyin Csernyenko néhai szovjet állami és pártvezetők által is használt hatalmas házak 11,5-11,5 hektáros park közepén állnak, saját stranddal, fürdőmedencével, teniszpályával és gőzfürdővel.

Hinstejn állítása szerint a két kérdéses dácsa privatizálását célzó árverésen három cég versengett, amelyek mindegyike kapcsolatban állt egymással és Kaszjanovval. Az egyik, Art-Grupp nevű céget Kaszjanov és felesége alapította, a győztesnek kihirdetett Amelija nevű céget pedig ugyanazon a napon alapították és székhelyét is ugyanarra a címre jegyezték be, mint az Art-Gruppét. Később az Amelija az Art-Gruppnak adta át a dácsák tulajdonjogát.

Szuszlov egykori dácsáját, a Szosznovka-1-et már elbontották és helyére újat építettek. A terület őrző-védői nem is titkolják a tulajdonos nevét, Kaszjanovot nevezik meg a birtok uraként - állítja Hinstejn, aki Szosznovka-3 sorsára, legalábbis a tömegtájékoztatási eszközökben, nem tért ki.

Trojice-Likovóban egy hektár terület 49 évre szóló bérleti joga piaci áron jelenleg 2,5 millió dollárba kerül. Hinstejn viszont úgy tudja, hogy mindössze valamivel több mint egymillió dollárért kelt el Szosznovka-1, ami szerinte azt jelenti, hogy az állam 27 millió dollárt veszített az ügyleten.

A Komszomolszkaja pravda című újság értesülése szerint a Szosznovka-3 Mihail Fridmannak, az Alfa-bank igazgatótanácsa elnökének birtokába került. Szosznovka-2 a lakóhelye Alekszandr Szolzsenyicin Nobel-díjas orosz írónak, aki húszéves száműzetés után 1994-ben tért haza Oroszországba. (Hinstejn még azzal is megvádolta Kaszjanovot, hogy az építési munkálatokkal zavarta a szomszédban alkotó írót.)

Egy másik gyanús ügyre Oleg Mitvol, a természeti erőforrásokat felügyelő és ellenőrző állami szervezet (Roszprirodnadzor) elnökhelyettese hívta fel a figyelmet. Kijelentette, hogy Kaszjanovnak köze van egy másik luxusdácsához is, mégpedig a moszkvai terület aranyháromszögében fekvő Uszovón.

Mitvol az Eho Moszkvi rádiónak elmondta, hogy ez a terület Európa talán legdrágább földje, ahol egy hektár piaci ára 8-10 millió dollár. Ellenőrzés közben kiderült, hogy egy öthektáros birtokhoz, amelynek piaci értékét 40-50 millió dollárra taksálta, a volt miniszterelnöknek valamiféle köze van. "Ha egy állami hivatalnoknak 50 ezer rubel (1800 dollár) a havi fizetése, hogyan tudott megvásárolni egy 150 millió és egy 50 millió dolláros birtokot?" - kérdezte Mitvol, aki 150 millió dollárra becsülte Szosznovka-1 értékét.

Mitvol szerint két igazi kérdés van: honnan szerzett Kaszjanov 200 millió dollárt, ha a két dácsát piaci értéken vette meg; ha pedig nem a valós értéken vásárolta meg ezeket, ki fizette ki a különbséget a piaci és a kikalkulált ár között.

Putyinékat gyanítják a háttérben

Megfigyelők szerint a lejáratás hátterében maga a Kreml áll, és ezzel akarják megakadályozni, hogy Kaszjanov elinduljon a következő elnökválasztáson. A kormányfői posztról tavaly eltávolított Kaszjanov ugyanis hevesen kritzálta Vlagyimir Putyin orosz elnököt, és nem zárta ki, hogy elinduljon a 2008-as orosz elnökválasztáson, ahol Putyin - az alkotmány értelmében - már nem jelöltetheti magát.

A családjával külföldön üdülő Mihail Kaszjanov hétfői közleményében egy szót sem ejtett dácsákról. Ellenben közölte, hogy az állami szolgálatban eltöltött huszonöt év alatt nem alapított semmilyen gazdasági társaságot, nem volt részesedése semmiféle cégben, nem vásárolt részvényeket. Gazdasági tevékenységet a miniszterelnöki posztról való távozása után kezdett, és ezt szigorúan a törvények alapján folytatta. Kaszjanov jelenleg az általa létrehozott tanácsadó cég, az MK-Analityika vezetője.

Kétszázalékos Misa

Kaszjanov még a szovjet idők tervhivatalában, a Goszplanban kezdte pályafutását, a '80-as években, majd folyamatosan egyre magasabb gazdasági és pénzügyi tisztségeket töltött be a rendszerváltás után. 1996-ban helyettes gazdasági miniszterként közreműködött egy, a szovjet időkből megmaradt államadósságok visszafizetéséről szóló megállapodás tető alá hozásában. Két évvel később kulcsszerepet játszott az orosz hitelképesség visszaállításában.

Ezalatt ugyanakkor számos támadás érte a médiában, főleg karrierje kezdetét jellemző állítólagos korrupciós ügyeivel kapcsolatban, minek következtében a "kétszázalékos Misa" becenevet ragasztották rá. Később liberális reformokkal igyekezett megszabadulni a róla kialakult negatív képtől.

Kaszjanov volt az utolsó kormányban maradt képviselője Borisz Jelcin belső körének, és azzal sem valószínű, hogy elnyerte Putyin rokonszenvét, hogy kiállt a sokat támadt orosz mágnások, például a kilenc év börtönre ítélt volt Jukosz-vezér, Mihail Hodorkovszkij mellett. Borisz Nyemcov, a Jobboldali Erők Szövetségének elnöke szerint "Most Hodorkovszkij után ő lett a második számú ellenség".

MTI/[origo]