Szomáliában is terjeszkedik az al-Kaida

Vágólapra másolva!
Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz kötődő, Afganisztánban kiképzett terroristákból álló, új szélsőséges szervezet vetette meg a lábát az 1991 óta anarchia uralta Szomáliában - jelentette a konfliktusok elemzésével foglalkozó Nemzetközi Válságcsoport (ICG).
Vágólapra másolva!

A szervezet neve Új Dzsihád, központja a fővárosban, Mogadisuban van, főnöke egy Afganisztánban kiképzett fiatal férfi. Az Új Dzsihád létezéséről úgy adott hírt, hogy tagjai 2003 októbere és 2004 áprilisa között egy viszonylag biztonságos szomáli területen megöltek négy külföldi segélyszervezeti alkalmazottat - olvasható az ICG vasárnap Nairobiban kiadott jelentésében.

"A szomáliai és az onnét kiinduló dzsihádista terrorizmus valódi fenyegetést jelent" - állapítja meg a kutatócsoport, amely szerint csak egy stabil, legitim és működőképes kormány tudja majd felvenni a harcot az iszlám nevében szent háborút hirdető új és kegyetlen terrorszervezettel.

Az Egyesült Államok és több más nyugati ország többször célzott arra, hogy Mohamed Sziad Barre diktátor 1991-es bukása óta Szomália "a terrorizmus melegágya" lett, és hogy még nagyobb válság kialakulásához vezethet, ha az új szomáli vezetés és térségbeli szövetségesei rövid távú politikai haszonszerzés érdekében megpróbálják kihasználni ezt a fenyegetést.

Az ENSZ-nek 2003-ban az volt a véleménye, hogy a szomáliai polgárháború ideális ugródeszka az olyan szervezetek számára, mint az al-Kaida. A terrorhálózat az előző évben szomáliai sejtjét bízta meg azzal, hogy a kenyai Mombasában hajtson végre merényleteket. Ismeretlen támadók 2002. november 28-án először két föld-levegő rakétát lőttek ki az Arkia izraeli légitársaság 261 utast szállító chartergépére a tengerparti városban. A célpontot elvétették, személyi sérülés nem történt. Nem sokkal később öngyilkos merénylők robbantottak a részben izraeli tulajdonban lévő és izraeli turisták által sűrűn látogatott Paradise Hotelben. A merényletben 16 ember életét vesztette.

Az ICG szerint a nemzetközi közösségnek a hatékony terrorellenes stratégia részeként sokkal nagyobb segítséget kellene adnia Szomáliának, sőt különleges előnyben kellene részesítenie az országot, amely előtt kettős feladat áll: a polgárháborús felek összebékítése és az állam helyreállítása.

Elképzelhető, hogy az Új Dzsihád követte el azt a gyilkosságot is, amelyben mintegy 10 fegyveres hétfőn megölt egy neves szomáliai segélyszervezeti és békeaktivistát, de a tettesekről és indítékukról egyelőre nem lehet tudni semmit. Abdulkadir Jahja Alit, a Kutatás és a Párbeszéd Központja civilszervezet köztiszteletben álló társalapítóját saját házában, felesége szeme láttára lőtték agyon Mogadisuban - közölte egy ENSZ-illetékes. Jahja Alitól a fegyveresek előzőleg elvették laptopját - közölte egy neve elhallgatását kérő tisztségviselő. A Kutatás és a Párbeszéd Központját az egyik leghatékonyabb civilszervezetnek tartják a kelet-afrikai országban.