Még vannak halottak a londoni metróban

Vágólapra másolva!
Az újabb hivatalos adatok szerint legalább 50-en vesztették életüket a londoni robbantásokban, és még mindig vannak holttestek a metróalagutakban. Eközben rendőrnyomozók, a titkosszolgálat munkatársai és terrorelhárítók igyekeznek kideríteni a csütörtöki merényletek elkövetőinek kilétét. Többek között sok tonna törmeléket kell átkutatniuk, és sok ezer órányi biztonsági videofelvételt kell végignézniük a nyomozóknak.
Vágólapra másolva!

A Scotland Yard pénteki jelentése szerint 50-re emelkedett a londoni robbantássorozat halálos áldozatainak száma. Az már biztos, hogy az autóbuszon végrehajtott csütörtök délelőtti merényletben tizenhárom ember vesztette életét.

Sir Ian Blair szerint ugyanakkor még mindig vannak holttestek a metróalagutakban, ahol a detonációk történtek. A 350, még kórházban ápolt sebesült közül 22 állapota válságos. A rendőrség szerint az áldozatok száma még biztosan emelkedik majd, de a százat már nem éri el.

Közben nagyszabású nyomozás indult a brit fővárosban annak kiderítésére, kik az elkövetői a csütörtöki merényleteknek. A londoni metrón és egy emeletes buszon történt összesen négy robbanásban több mint 700 ember sérült meg, és legalább 37-en vesztették életüket - a hivatalos tájékoztatás szerint. John Howard ausztrál kormányfő szerint ugyanakkor már 52-re emelkedett az áldozatok száma. A brit közelekedési rendőrség területi parancsnoka szerint pénteken megkezdték kiemelni a merényletben elhunytak holttestét az alagutakból.

A brit titkosszolgálat, az MI5 több tucat munkatársa dolgozik azon, hogy azonosítsák a támadás elkövetőt és kitervelőit. Frank Gardner, a BBC tudósítója szerint is a támadások összehangoltsága és a "puha", polgári célpontok arra utalnak, hogy egy al-Kaidához köthető vagy legalábbis a terrorszervezet által inspirált csoport állhat aa merényletek mögött. A hatóságok minden erővel azon vannak, hogy felderítsék az esetet, ám mint közölték, így is napokba telhet az, hogy valamiféle összképet szerezzenek arról, kik a felelősök.

Gonosz tűk egy hatalmas szénakazalban

Az idő ugyanakkor ellenük dolgozik. Mint a brit belügyminiszter közölte, még az előtt szeretnék megtalálni a tetteseket, hogy újra lecsapnának, ez a bűnüldöző szervek jelenleg legfontosabb feladata. Ez azonban nem lesz könnyű. Charles Clarke szerint ugyanis "a helyzet az, hogy néhány nagyon gonosz tűt keresünk egy hatalmas szénakazalban".

A rendőrség vizsgálja azt az internetes bejelentést is, amelyben egy meg nem erősített hitelességű közleményben a "Titkos Szervezet - Európai al-Kaida" vállalta magára a tettet, egy iszlámisták által gyakran látogatott internetes honlapon. A közleményben Dániát és Olaszországot is hasonló támadással fenyegették, ha nem vonják ki csapataikat a Közel-Keletről. A hatóságok emellett közölték, nem kaptak semmiféle figyelmeztetést a robbanások előtt. A brit belügyminiszter szerint ugyanakkor komolyan veszik az internetes közleményben foglaltakat.

Az első öngyilkos merénylet lehetett a buszrobbantás

A nyomozásba terrorelhárító szakemberek is bekapcsolódtak, akik azt vizsgálják, hogy a merényletekben közreműködtek-e öngyilkos merénylők, vagy otthagyott csomagokba rejtett távirányításos pokolgépeket robbantottak. Brian Paddick, a Metropolitan Police helyettes vezetője szerint még korai lenne megállapításokat tenni ezzel kapcsolatban, és még azt sem tudják, hogy a metróbeli pokolgépek a szerelvényeken voltak, vagy az alagutakban rejtették el őket.

A brit külügyminisztérium szerint ugyanakkor a támadások hasonlóak voltak a madridi vonatrobbantásokhoz. Jack Straw brit külügyminiszter szerint a támadás magán viseli az al-Kaida támadásainak összes jellegzetességét.

A brit belügyminiszter szerint a nyomozók "totális pusztítással" néznek szembe a robbantások helyszínein. A CNN szerint az amerikai hatóságokat arról értesítették a britek, hogy a londoni helyszínelők időzítő berendezések maradványaira bukkantak metróbeli helyszíneken, de a buszrobbantásnál ilyet nem találtak. Felmerült, hogy ott öngyilkos merénylő robbantott.

Egy szemtanú a felrobbantott emeletes buszon nem sokkal a detonáció előtt egy, a csomagjában felettébb izgatottan kutató utast látott. A hatóságok egyelőre nem tudták megállapítani, hogy a robbanást mi okozta. A Scotland Yard parancsnoka szerint egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy a buszon öngyilkos merénylő robbantotta volna fel magát, jóllehet "semmit nem lehet kizárni sem". Ha valóban öngyilkos merénylet történt, akkor ez lenne Nagy-Britanniában az első ilyen. A buszt fél órával a metrórobbantások után repítették a levegőbe.

Sok ezer órányi videofelvétel

Fotó: EPA
Részlegesen újraindult a metró

Paddick szerint a nyomozás során az első lépés, hogy bizonyítékokat gyűjtsenek és átvizsgálják a közlekedési vállalat biztonsági kameráinak hatalmas videoanyagát. A nyomozóknak több tonnányi törmeléket kell átkutatniuk a robbantások helyszínén, és sok ezer órányi biztonsági videofelvételt kell átnézniük bizonyítékok után kutatva. A főváros környéki vasútvonalakon 1800, a metróban pedig több mint 6000 biztonsági kamera figyeli a peronokat és az utasokat. Ráadásul egyre több embernél vannak kis digitális kamerák, amelyekkel a metróban készítettek felvételeket. Ezeket is megvizsgálják.

A Scotland Yard közlése szerint összesen 37 ember vesztette életét. Heten haltak meg a Liverpool Street megállóban történt robbanásban, 21-en a King's Cross állomásnál, és ugyancsak heten az Edgware Roadnál. Ketten az Upper Woburn Place-nál felrobbantott buszon vesztették életüket.

A Buckingham-palotánál félárbocra eresztették a brit lobogót, London II. világháború óta legvéresebb napja után. II. Erzsébet angol királynő pénteken a merényletek több áldozatát is felkeresi.

Blair újra a G8-on

A robbantások miatt lezárt metróhálózatot pénteken részlegesen újra elindították, de két vonalat - a Circle-t és a Hammersmith and Cityt - zárva tartják. A King's Cross állomást, ahol az egyik detonáció történt, csak az elővárosi vonattal közlekedők számára nyitják meg. A közlekedési hatóság arra figyelmeztette az utasokat, hogy legyenek éberek, és vigyázzanak csomagjaikra.

Tony Blair miniszterelnök a robbantások hírére elhagyta Gleneaglest, ahol a világ vezető hatalmai tartanak csúcstalálkozót, hogy személyesen tájékozódjon a helyzetről; majd visszatért a skóciai helyszínre. A G8-csúcson az összes fontos témában péntekre napolták el a vitát, jóllehet a tárgyalások csütörtökön is folytatódtak. A csúcstalálkozó résztvevői elítélték a merényleteket.

A brit belügyminiszter eközben arra kérte az embereket, hogy folytassák normális, mindennapi tevékenységeiket, amennyire csak lehet. Charles Clarke szerint nincs arra utaló jel, hogy újabb támadások fenyegetnének. A Metropolitan Police ugyanakkor arra kérte a londoniakat: fontolják meg, feltétlenül szükséges-e pénteken munkába menniük.

[origo]/MTI