Afrika és a klímaegyezmény sorsa a G8-csúcs tétje

Vágólapra másolva!
Komoly biztonsági intézkedések előzik meg a Skóciában szerdán kezdődő G8-csúcstalálkozót. Soha ennyi rendőrt nem mozgósítottak még egy esemény miatt Nagy-Britanniában. A világ nagyhatalmainak vezetői a fejlődő országok segélyezéséről és a globális felmelegedésről tanácskoznak majd. A megbeszéléseket számos ellentüntetés kíséri.
Vágólapra másolva!

Soha olyan sok rendőr nem biztosított még eseményt Nagy-Britanniában, mint a héten Skóciában megrendezendő G8-csúcsot. Az Edinburgh környékén, Gleneaglesben zajló tanácskozás biztonságára körülbelül 10 600 brit rendfenntartó vigyáz majd.

A rendőröknek nemcsak a hét legfejlettebb ország és Oroszország vezetőinek biztonságára kell ügyelniük, hanem a találkozóval kapcsolatos tüntetéseket is kezelniük kell. A vasárnapi, szegénység elleni tüntetésen például 225 ezer ember vett részt. Hétfőn anarchisták tartanak demonstrációt Edinburgh-ban, miközben 10 ezer embert várnak egy másik, a clyde-i tengerészeti bázishoz szervezett G8-ellenes megmozdulásra.

A szerdán kezdődő és péntekig tartó csúcstalálkozón Afrikával, illetve a fejlődő országok segélyezésével, valamint a klímaváltozással foglalkoznak majd Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Franciaország, Olaszország, Németország, Japán, Kanada és Oroszország legfőbb vezetői.

Tony Blair, a csúcstalálkozónak otthont adó Nagy-Britannia miniszterelnöke azt szeretné elérni, hogy a vezető hatalmak egyezségre jussanak a klímaváltozás kezelésének kérdésében és hogy a fejlődő országoknak nyújtott segélyeket duplázzák meg. Kérdés azonban, hogy sikerül-e rávenni erre a többieket. Az előbbi célt ugyanis George Bush amerikai elnök, az utóbbit pedig Bushon kívül állítólag Gerhard Schröder német kancellár hozzáállása is fenyegeti.

Bush kijelentette, hogy semmilyen kiotói egyezményszerű megállapodást nem hajlandó aláírni. "Ha őszinte lehetek, a kiotói egyezmény tönkretette volna gazdaságunkat" - közölte Bush egy interjúban. Az amerikai elnök azt szeretné, ha a G8 vezetői túllépnének a kiotói vitán és inkább új technológiákat keresnének a globális felmelegedés kezelésére.

Schröder pedig - a német Der Spiegel értesülései szerint - összefog Bushsal, hogy megtorpedózzák a fejlődő országoknak nyújtott segélyek - Blair javaslata szerint - évi 50 milliárd dollárral való felemelését. Az értesülést ugyanakkor cáfolta a német kormány egyik szóvivője.