Nem szavaznak a britek az EU-alkotmányról

Vágólapra másolva!
A BBC értesülései szerint nem terjeszti be az EU-alkotmányról szóló népszavazásra vonatkozó törvénytervezetet a brit kormány. Ez azt jelentheti, hogy 2006-ban nem lesz népszavazás Nagy-Britanniában az alapszerződésről, melyet a franciák után a hollandok is elutasítottak a napokban. A kormány hivatalosan hétfőn jelenti be, mi lesz a népszavazással.
Vágólapra másolva!

A brit kormány úgy döntött, hogy határozatlan időre elhalasztja az uniós alkotmányról megígért népszavazást, miután arra a franciák és a hollandok már nemet mondtak - jelentette vasárnap este a BBC. A két népszavazás után a brit kormány közölte, hogy Jack Straw külügyminiszter június 6-án, hétfőn nyilatkozatot tesz az alsóházban az uniós alkotmány ügyében, de azt hivatalosan nem jelentették be, hogy pontosan mit fog mondani.

A brit közszolgálati rádió meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a külügyminiszter hétfőn azt jelenti be, nem tervezik a brit népszavazás kiírásáról szóló törvénytervezet beterjesztését.

A brit referendum kiírása még szerepelt a májusban újjáválasztott munkáspárti kormány kiemelt törvénykezési programpontjait ismertető királynői beszédben, amellyel II. Erzsébet királynő május 17-én, a hagyományoknak megfelelően megnyitotta az új parlamenti évadot.

A baloldali brit kormány támogatja az uniós alkotmányt, de a dokumentumot mereven elvető konzervatív ellenzék és a konzervatív sajtó rendkívüli nyomására Tony Blair miniszterelnök - a referendumot ellenző korábbi álláspontjához képest teljes fordulatot végrehajtva - tavaly közölte, hogy ebben a kérdésben mégis népszavazást írnak ki. Ennek valószínű időpontját korábban 2006 tavaszában jelölte meg a kormány, de ha helytálló a BBC vasárnapi értesülése, akkor erre nem kerül sor.

A jelenleg érvényes felmérések a brit népszavazás szinte biztos bukását jósolják, mivel a brit választók 65-70 százaléka rendre nemmel válaszol arra a kérdésre, hogy támogatja-e az alkotmányt. Politikai elemzők ugyanakkor emlékeztetnek arra is, hogy a közös piacbeli brit tagság fenntartásáról éppen harminc éve rendezett népszavazás előtt a közvélemény-kutatások kétharmados elutasítást mutattak, de a referendumon a britek végül csaknem ugyanilyen arányban jóváhagyták hazájuk bennmaradását az EU elődjében.