A Líbiában halálra ítélt bolgárok szabadon engedésére szólít az EU

Vágólapra másolva!
A Líbiában halálra ítélt bolgár egészségügyi dolgozók szabadon engedését sürgették szerdán Strasbourgban az Európai Unió három fő intézményének képviselői, az Európai Bizottság igazságügyi felelőse, a soros elnökséget képviselő luxemburgi külügyi társminiszter, illetve az Európai Parlament képviselői.
Vágólapra másolva!

Öt bolgár ápolónőt és egy palesztin orvost azzal a váddal ítéltek halálra tavaly Líbiában, hogy 1999-ben egy bengázi gyermekkórházban több mint 400 gyermeket AIDS-szel fertőztek meg. Szakértők szerint azonban a gyermekek már jóval a külföldi egészségügyi alkalmazottak érkezése előtt megfertőződtek. Másfelől az EU nem helyesli a halálbüntetést.

Nicolas Schmit, az EU soros elnökségét képviselő luxemburgi kormánytag leszögezte: az unió gesztust vár Líbiától az ügyben. Franco Frattini igazságügyi EU-biztos úgy vélte, Tripolira árnyékot vet az ügy, és kifogásolta, hogy a már önmagában is helytelenített halálos ítélet homályos indokok alapján született.

Az Európai Parlament képviselői szerdán plenáris ülésen tartottak vitát a témában. Rámutattak, hogy az EU és Líbia között tervezett együttműködés útjában súlyos akadályt jelent ez az ügy, illetve a halálbüntetés ténye. Arra szólították fel Tripolit, hogy mielőbb változtassa meg az ítéletet, az EU tanácsát pedig arra, hogy tartsa napirenden az ügyet.

Dobolyi Alexandra (MSZP), az EP bolgár országjelentésének egyik szerzője a fogva tartott bolgár állampolgárok ügyének igazságos és humánus elbírálásáért szólalt fel. Hangsúlyozta, hogy Líbia és az EU kapcsolatainak további fejlődése érdekében a kérdést meg kell oldani, és a megoldás nem lehet más, mint a gyors és igazságos bírósági tárgyalás.

Leszögezte azt is, hogy az EP-képviselők szolidárisak, és legmélyebb együttérzésüket fejezik ki azon líbiai családoknak, amelyek hozzátartozói fertőzést kaptak. Kifejtette, hogy a halálbüntetés merőben ellentétes az európai normákkal és elvekkel, végrehajtása beárnyékolhatja a Líbia és az EU közötti kapcsolatokat.

A magyar képviselőnő a líbiai hatóságoktól mielőbbi választ, az uniós szervektől további hathatós intézkedést kért. "A tények alapján egyértelműnek tűnik, hogy az elítéltek nem bűnösök" - nyilatkozta Dobolyi Alexandra.