Az EU nem örül Montenegro kiválási terveinek

Vágólapra másolva!
Hűvösen fogadta az Európai Unió a montenegrói vezetés függetlenedési törekvéseit: a szervezet kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Javier Solana csütörtökön Brüsszelben megbeszélést folytatott Milo Djukanovic montenegrói miniszterelnökkel, s ezt követően közölte, hogy az EU a közös államot, Szerbia-Montenegrót létrehozó 2002-es megállapodás mellett van.
Vágólapra másolva!

A Djukanovic vezette montenegrói vezetés a múlt héten hivatalos javaslatot tett Szerbiának a különválásra, a Montenegró és Szerbia alkotta délszláv államközösség átalakítására független államok közösségévé. Vojislav Kostunica szerb kormányfő határozottan elutasította a javaslatot és azt a szerb-montenegrói viszont új alapokra helyező 2002-es megállapodás durva megsértésének mondta. Djukanovic viszont e hét hétfőn azt közölte: teljesen bizonyos, hogy Montenegróban egy év múlva függetlenségi népszavazás lesz, az erre vonatkozó alkotmányos joggal országa élni fog, mihelyt ezt az alaptörvény lehetővé teszi számára, azaz legkorábban 2006 februárjában.

A közös Szerbia-Montenegrót létrehozó 2002-es megállapodás kidolgozásában az EU is szerepet játszott, attól tartva, hogy bármiféle újabb határváltozás hasonló vérontáshoz vezethet, mint ami Jugoszlávia felbomlását követte a kilencvenes években. Az egyezmény azonban lehetővé teszi, hogy 2006-ban bármelyik ország népszavazást tarthasson a függetlenné válásról, s a podgoricai vezetés a jelek szerint hajlandó is erre. Azzal érvelnek, hogy országuk közeledését az EU-hoz és a NATO-hoz hátráltatja a Szerbiával kötött szövetség.

Djukanovic szerint kormányának az a benyomása, hogy a közös államban csak vesztegetik idejüket, nem tudják érvényesíteni érdekeiket. A kormányfő hangsúlyozta: ajánlatuk, a független államok közösségének megalakítása továbbra is érvényes, s Belgrádnak döntenie kell, hogy ezt akarja-e, vagy szembesül Montenegró függetlenségével.