Félelemben és szigorral készül Irak a választásra

Vágólapra másolva!
Alig ismert pártok listáin szereplő, zömében ismeretlen jelöltekre szavazhatnak vasárnap, sok helyen az utolsó pillanatig titokban tartott helyszíneken az irakiak. Közülük is csak azok, akiket meggyőznek az iraki vezetés és a megszálló erők optimista nyilatkozatai, hogy megteremtik a biztonságot a választásra. A hatóságok határzárral, kijárási és járműtilalommal, illetve háromnapos szünidővel igyekeznek megteremteni a nyugodt körülményeket és kedvet csinálni a szavazáshoz.
Vágólapra másolva!

Újabb öngyilkos merénylettel kezdődött az iraki választás hete. Erőszakos cselekményeknek eddig sem volt híján a Szaddám utáni Irak, azonban a január 30-i választásokhoz közeledve mind gyakrabban érkeznek hírek öngyilkos támadásokról, bombamerényletekről, rajtaütésekről. A hétfő hajnali, Ijád Allávi ideiglenes miniszterelnök párjának székháza előtti robbantás mellet a hétvégén volt még egy autóbombás robbantás Hillában, és szombaton közölte az Anszár asz-Szunna Hadserege nevű szélsőséges csoport, hogy agyonlőtte az iraki Nemzeti Gárda tizenöt tagját, akiket a múlt héten ejtett foglyul.

Pénteken egy mentőautót robbantottak fel egy esküvő helyszínén Bagdad közelében - két ember meghalt. Egy másik pénteki öngyilkos merényletben, Bagdadban 14 síita hívőt gyilkoltak meg, akik éppen egy mecsetből jöttek ki. Emellett több kivégzéses videót is közzétettek a szélsőségesek, ezeken nappal, nyílt utcán lőnek agyon teherautósofőröket, akik az amerikaiak alkalmazásában álltak.

Az erőszak rányomta a bélyegét a kampányra is. A pártok és jelöltek csak visszafogottan korteskedtek, főképp utcai plakátokra - amelyeket rendszeresen letéptek és elégettek - és tévés hirdetésekre korlátozódott a kampány - a kimaradó áram miatt azonban feltehetően nem sokakat értek el ezek az üzenetek. Politikai tömeggyűlésekről nemigen érkezett hír.

Biztonság mindenekfelett

Fotó: EPA
Lezárják az utakat

Az iraki hatóságok és a megszálló koalíció vezetői igyekeznek mindent elkövetni, hogy megteremtsék a szavazás biztonságához és sikeréhez szükséges nyugalmat. Január 30-a körül három napra lezárják a határokat, és a szavazóhelyiségek hollétét sok helyütt az utolsó percig titokban tartják. A legnagyobb fejfájást mégis az okozza, hogyan védjék meg azokat az embereket, akik a szavazóhelyiségek előtt csoportosulnak vagy hosszú sorokban várakoznak majd, hogy az urnák elé járulhassanak.

A hatóságok bejelentették: a választások ideje alatt csak hivatásos engedéllyel lehet járművekkel közlekedni az utcákon - ezzel az autóbombák ellen igyekeznek védelmet biztosítani. A választás előtti három nap hivatalos munkaszüneti nap lesz, és kiterjesztik a most is érvényben lévő kijárási tilalmat. Tilos lesz fegyvert viselni, és két napra bezárják a bagdadi repteret is. A biztonságra zömében az iraki biztonsági erők ügyelnek majd, ám az amerikai egységek is készen állnak, ha az irakiaknak gondjuk akadna.

Korábban Ijád Allávi ideiglenes miniszterelnök bejelentette, hogy Irak egyes - az erőszak által különösen érintett - részein nem lesz szavazás, ám ezt később belügyminisztériumi források cáfolták. "Bizonyára lesznek, akik nem szavaznak, és lesz olyan hely is, ahol sokan nem mennek el, de ez nem jelenti azt, hogy nem is lesz rá lehetőségük" - idézett a BBC News egy belügyi forrást. Amerikai parancsnokok szerint még a legveszélyesebb területeken - Fallúdzsában vagy Ramádiban is - megtartják a szavazást.

Ismeretlen jelöltek a pártlistákon

Fotó:EPA
Nem ismerik a jelölteket

Az erőszaktól való félelem mellett a választási rendszer is zavaró lehet a nyílt szavazáshoz nem szokott irakiaknak, akik ráadásul nem is személyekre, hanem pártlistákra szavazhatnak. A pártok a listájukra kapott szavazatok arányában osztják fel egymás között az iraki parlament 275 helyét. Csakhogy a pártok és szövetségek java része alig ismert, a jelöltek zöme pedig gyakorlatilag ismeretlen. Mindenki fél, hogy életével fizethet el sem kezdődött politikai karrierjéért.

A választás ugyanakkor még nem végleges, a tervek szerint az idén meg kell ismételni, amint az új - ideiglenes - parlament megalkotta az alkotmányt. Az alkotmány megalkotásának augusztus 15., parlament elé terjesztésének pedig október 15. lesz a határideje. Az új alkotmány szerinti választást december 15-én tartják. Ha nem sikerült elfogadni az alkotmányt, decemberben akkor is lesznek választások, ekkor az alkotmányozásra egy év áll majd rendelkezésre. Ha pedig augusztus 1-jéig nem halad megfelelő mértékben az alapokmány kidolgozása, akkor minden fél évvel elhalasztódhat.