Beiktatták az új ukrán államfőt

Vágólapra másolva!
Letette a hivatali esküt vasárnap Viktor Juscsenko, Ukrajna új államfője. A parlament képviselői mellett az eskütételen jelen volt mintegy 60 állam vezető képviselője, köztük Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság elnöke is. Juscsenko és hívei közel három hónapig küzdöttek, hogy kiüssék pozíciójából a korábbi államfő és Putyin orosz elnök kedveltjét, akinek majdnem sikerült elcsalnia a választásokat.
Vágólapra másolva!

A múlt hónapban megválasztott elnököt a kijevi parlamentben iktatták be tisztségébe. Az 50 éves, nyugatbarát Juscsenko kezét a Bibliára és az ukrán alkotmányra helyezve mondta el a hivatali eskü szövegét. Juscsenko megfogadta, hogy védelmezni fogja Ukrajna szuverenitását és függetlenségét, és azon lesz, hogy erősítse hazája nemzetközi tekintélyét.

Hosszú út vezetett odáig, hogy végül vasárnap Juscsenko letehette a hivatali esküt. Az elnökválasztás még tavaly, 2004 novemberében kezdődött, azonban a második fordulót az oroszok kedveltje, illetve ez eddigi államfő támogatottja Viktor Janukovics és csapata elcsalta. A választási listán ugyanis 200 000-el több név szerepelt, mint a választók tényleges száma. Az ellenzék tiltakozásul már a választás estéjén elfoglalta Kijev központját és a nyugati területek Juscsenkót ismerték el elnöknek. Juscsenko hívei november 21. óta a kijevi Függetlenség téren felállított sátortáborban laktak, így tiltakozva a csalások ellen. Több napos szembenállás után Janukovics néhány híve a parlamentben átült az ellenzékhez, amely többséget szerzett. A legfelsőbb bíróság érvénytelennek nyilvánította a november 21-i második forduló eredményét és új választások kiírására kötelezte Leonyid Kucsma elnököt. A rada időközben megszavazta a Janukovics kormányfő ellen beterjesztett bizalmatlansági indítványt és a módosított "biztonságosabb" választási törvényt, és lecserélték a CVK korrumpálódott gárdáját.

Másodszor 2004 december 26-án tartották meg az elnökválasztás második fordulóját. Ezt az ellenzéki Viktor Kuscsenko nyerte meg a szavaztok 52 százalékának megszerzésével. Azonban még itt sem ért véget a haddelhad, Janukovics beadványban fordult az alkotmánybírósághoz, mert szerinte a voksolás alkotmányellenes volt a választási törvény módosítása miatt. A legfelsőbb bíróság majdnem egy hónapos gondolkodás után végül szerdán döntött úgy, hogy megalapozatlanok Janukovicsék vádjai és ki lehet hirdetni Juscsenko végleges győzelmét. Az ukrán törvények értelmében, miután a kormánylapok közölték a hivatalos eredményt, azt már nem lehet megtámadni.

Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki korábban nyíltan kiállt Janukovics mellett, elsőként gratulált Viktor Juscsenko győzelméhez. Az orosz elnök szerint a stratégiai partnerség elmélyítése megfelel a két nép hosszú távú érdekeinek. Az új ukrán elnök beiktatása után első külföldi útja Moszkvába vezet majd, ahol Putyinnal egyeztet. Az orosz elnök az utóbbi hetekben - ahogy egyre nyilvánvalóbbá vált az, hogy az európai orientációt szorgalmazó Juscsenko lesz Ukrajna elnöke - többször kijelentette, hogy kész az együttműködésre.

[origo]/MTI