Megalakult az új amerikai kongresszus

Vágólapra másolva!
Megtartotta alakuló ülését kedden az Egyesült Államok november 2-án megválasztott új, sorrendben 109. kongresszusa, amelyben a kormányzó Republikánus Pártnak a korábbinál nagyobb többsége van. Az amerikai törvényhozásnak még sohasem volt ennyi női és kisebbségi tagja, mint a mostaninak.
Vágólapra másolva!

A Republikánus Párt a 435 tagú képviselőházban 3 mandátummal, 232 főre növelte helyeinek számát, amellyel a legnagyobb arányú többségre tett szert 1928 óta. A 100 tagú szenátusban 4 mandátummal 55 főre bővült a kormánypárti többség, amely azonban még mindig öttel kevesebb annál, mint amennyivel kivédhetnék az esetleges demokrata párti obstrukciót. Az ellenzék ezzel az eszközzel az előző ciklusban több fontos bírói kinevezést hiúsított meg.

Bush elnök ambiciózus tervekre készül, s különösen éles viták várhatók a társadalombiztosítás, valamint az adórendszer átalakításáról és kíméletlenül ádáz küzdelem abban az esetben, ha a kilencfős legfelsőbb szövetségi bíróságba haláleset vagy visszavonulás esetén új tagot kell kineveznie az elnöknek, és kiválasztottjának politikai nézeteit az ellenzék túl konzervatívnak ítélné.

Az amerikai választási rendszerben mandátummal rendelkező törvényhozót már helyzeti előnyénél fogva is általában újraválasztják. A 109. kongresszusban így mindössze 9 új szenátor és 41 új képviselő foglal helyet, s egy részüknek nem a mandátum előző gazdájával kellett megvívnia, mivel az illető visszavonult. A 109. kongresszus összetétele ennek dacára az eddigi legváltozatosabb. Még soha nem volt annyi nő és kisebbségi törvényhozó, mint most.

A kevés újonc között emelkedő csillagok is vannak, mint a republikánus párti John Thune és a demokrata párti afro-amerikai Barack Obama szenátorok. Thune politikai góliátot győzött le november 2-án, Tom Daschle szenátort, a demokrata párti frakció vezetőjét. Obama az ötödik afro-amerikai, akit valaha is a szenátusba választottak. A kenyai fekete apa és kansasi anya hawaii születésű fia elsöprő győzelmet aratott november 2-án. Az alakuló ülés előtt a Demokrata Párt üdvöskéje az őt ostromló sajtónak elhárítóan kijelentette, hogy még nem tett semmit, korai lenne történelmi helyéről beszélnie, s 2008-ban nem indul a Fehér Házért. Obama és Thune egyaránt 43 éves, miközben a szenátus átlagéletkora 60 év.

Forrás: EPA
A szenátus alakuló ülése

A szenátusba két spanyol ajkú is bekerült, a 49 éves coloradói Ken Salazar és az 58 éves floridai Mel Martinez. A demokrata párti Ken Salazar családja már azelőtt is Coloradóban élt, hogy a területet 1876-ban szövetségi álammá alakították. A republikánus párti Martinez 15 éves korában érkezett menekültként Kubából az Egyesült Államokba. A latin-amerikai az Egyesült Államok legnagyobb és leggyorsabban gyarapodó kisebbsége, amely lélekszámban már megelőzte az afro-amerikaiakat.

A képviselőháznak két testvérpár is a tagja, a floridai republikánus párti Mario és Lincoln Diaz-Balart, illetve a kaliforniai demokrata párti Linda és Loretta Sanchez. Ken Salazar szenátor fivére, John a képviselőház tagja. A demokrata párti Carl Levin szenátor hasonló politikai elkötelezettségű testvére, Sandy Levin képviselő.