A román ellenzéken bukott a kisebbségi törvény

Vágólapra másolva!
A román szenátusban az ellenzéknek kedden sikerült megakadályoznia a romániai nemzeti kisebbségek státusáról szóló és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által kezdeményezett és kidolgozott törvénytervezet gyors, hallgatólagos elfogadását.
Vágólapra másolva!

Romániában az alkotmány szerint hallgatólagosan elfogadott törvénynek számít az a "sima" jogszabály, amelynek a kormány által benyújtott tervezetéről a törvényhozás 45 napon belül nem hoz döntést. Ez a törvényes határidő a kisebbségekről szóló jogszabály esetében szeptember 28-án járt volna, tehát kedden kellett volna a szenátusnak a hallgatólagos elfogadásról döntenie.

Ezt megakadályozandó, a szenátus keddi ülésén, Mircea Geoana szenátor, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke javasolta, hogy a kisebbségekről szóló törvény esetében ezt határidőt 45-ről 60 napra növeljék, mert szerinte "bonyolult, szövevényes" jogszabályról van szó. Javaslatát a szenátus plénuma 52-48 arányú szavazattal elfogadta. A javaslatot támogatták a PSD, a Nagy-Románia Párt (PRM) szenátorai, valamint az RMDSZ-t is magába foglaló kormánykoalíció egy liberális- és két konzervatív párti szenátora is. Ezek szavazáskor - állítólag félreértésből vagy technikai okokból és eredeti szándékuk ellenére - az "igen" gombot nyomták meg.

Verestóy Attila, a román felsőház RMDSZ-frakciójának elnöke az MTI-nek nyilatkozva rámutatott: ez a fordulat, amely a kormánykoalíció egyes szenátorainak hiányzása, illetőleg átszavazása miatt állt elő, azzal a kockázattal járhat, hogy a a romániai kisebbségek státusáról az RMDSZ kezdeményezésére a kormány által 45 nappal ezelőtt benyújtott törvénytervezet érzelmi túlfűtöttséggel terhelt, elfogult politikai vita martalékává válhat a román törvényhozásban. (Ennek lehetőségét vetíti előre az a tény is, hogy a szenátusi ellenzék mintegy 300 módosító javaslatot dolgozott ki a törvénytervezethez).

- A törvény hallgatólagos szenátusi elfogadása nekünk jó lett volna annak ellenére, hogy a testület jogi bizottságától kikerült változat Eckstein Kovács Péter és Frunda György szenátor urak véleménye szerint még jobb, mint a kormány által benyújtott tervezet - mondta Verestóy Attila, aki viszont úgy látja, hogy az ellenzék egy érzelmektől túlfűtött, elfogult politikai vitává akarja zülleszteni a jogszabály érdemi vitáját. Ezt az RMDSZ szerette volna elkerülni. Ezért megpróbálta szűkíteni a törvény vitáját, hogy a jogszabály ne kerüljön a román parlament szabályai szerinti "bonyolult, szövevényes törvények" hálójába.

"A gond az, hogy a keddi szenátusi döntés előtt volt egy koalíciós egyezség, hogy e törvény esetében a koalíciós társak támogatják az RMDSZ elképzelését. Elvártuk volna, hogy a koalíciós társak teljes létszámba részt vegyenek az ülésen, illetőleg, hogy a PSD-javaslat ellen szavazzanak. A legtöbben a Konzervatív Párttól hiányoztak, ráadásul a jelenlevők közül egyikőjük átszavazott, de voltak hiányzói a liberális és a demokratapárti frakciónak is" - mondta Verestóy Attila, aki hozzá tette: az RMDSZ nem fél a törvénnyel kapcsolatos politikai vitától, hiszen abban részletesen kifejtheti véleményét a törvénytervezetről. Mindössze azt kívánta volna, hogy elkerüljék annak a lehetőségét, hogy e fontos törvény szolgálhasson ürügyet az ellenzék számára túlfűtött, elfogult politikai vitákra.