Vágólapra másolva!
A hétfő hajnali adatok szerint több mint 14 000 halálos áldozata van szerte Délkelet-Ázsiában azoknak a szökőáraknak, amelyek az indonéziai Szumátrán történt hatalmas erejű földrengésnek a következményei. Több százan eltűntek, és több százezer embert kitelepítenek a természeti katasztrófa sújtotta területekről. Több helyen szükségállapotot hirdettek és nemzetközi segítséget kértek. Magyar áldozatokról eddig nem érkezett hír, a térségben tartózkodó magyar turisták a legfrissebb információk szerint jól vannak.
Vágólapra másolva!

Nagy erejű földrengés rázta meg vasárnap reggel az Indonéziához tartozó Szumátra szigetét. A rengés helyi idő szerint a kora reggeli órákban történt. A a tengerfenék alatt bekövetkezett földmozgás az USGS amerikai geológiai intézet legfrissebb mérése szerint a Richter-skála szerint 8,9-es erősségű volt. Julie Martinez, az intézet egyik geofizikusa szerint 1900 óta ez volt az ötödik legerősebb földrengés a világon, 1964 óta pedig a legerősebb. A rengést kétezer kilométeres távolságból - így Indiában - is lehetett érezni.

A földrengést számos utómozgás követte, és szökőárakat idézett elő öt délkelet-ázsiai ország különböző tengerpartjain. Srí Lankán 4891-en vesztették életület, a BCC brit televízió híradása szerint a szigetországban a hatalmas víz elmosta, fellazította a polgárháború idején lefektetett aknák egy részét. A hatalmas pusztítás miatt csak itt 1 millió ember volt kénytelen elhagynia otthonát. A halottak között legalább hetven külföldi turista is van. Az áldozatok nemzetisége nagyrészt még ismeretlen. A közölt adatok azonban még nem véglegesek, mivel az elemi csapás nyomán megrongálódtak a telefonvonalak, és a központi hatóságok nem tudnak elérni minden tengerparti hotelt.

Indonéziában 4448-an, Indiában 4278-an, Thaiföldön 392-en, Malajziában 42-en, a Maldív-szigeteken pedig 32-en pedig haltak meg a hétfő hajnali adatok szerint. Legalább 3000 halálos áldozata van a földrengésnek és a szökőárnak az indonéziai Szumátra szigetén. Bangladesben a szökőár egy apa és fia életét oltotta ki. A természeti csapás elérte Afrika keleti partvidékét is. A kenyai Mombasánál egy férfi a tengerbe fulladt a hirtelen rázúdult víztömegben. Szomáliában 16 eltűnt személyt tartanak nyilván.

A turistaparadicsomnak számító dél-thaiföldi Phuket, illetve Phi Phi szigeteken és Sorajak Chusaeng üdülőhelyen a rengés 310 személy halálát okozta, a szökőárban pedig 1300-an megsebesültek, sok az eltűnt, köztük van négy külföldi turista is. Több szállodát kiürítettek. A thaiföldi osztrák konzul szerint három osztrák állampolgár vesztette életét az országban a szökőár miatt.

Indiában hétfő reggelig eddig 4278 halottat találtak, és 250 halászt eltűntként tartanak számon, a jelentések szerint a hullámok tucatjával sodorják partra a holttesteket. A Csendes-óceánban fekvő, de Indiához tartozó Andamán-szigetelen több mint száz ember halálát okozta a szökőár.

A Maldív-szigetek kormányszóvivője szerint a szökőár elborította a szigetország fővárosának, Malénak a kétharmadát. A városban 75 ezer ember lakik. Ahmed Sahíd szerint az anyagi kár jelentős. A nemzetközi repülőtér nem használható. Az államfő szükségállapotot hirdetett az országban, és nemzetközi segítséget kért.

A szökőárak óriási károkat okoztak az érintett területeken. A távközlési vonalak a legtöbb helyen nem működnek.

A német külügyminisztériumba számos olyan jelzés érkezett, amelyből arra lehet következtetni, hogy németek is vannak a halálos áldozatok között - közölte hétfő reggel a minisztérium szóvivője. Hozzátette azonban, hogy hivatalos megerősítést még nem kapott Berlin. A német külügyminisztérium válságstábot hozott létre.

[origo]/MTI