Vágólapra másolva!
A moszuli támaszpont elleni támadás vélhetően öngyilkos merénylet volt. Korábban még azt közölték az amerikai hadsereg vezetői, hogy rakétát lőttek ki a katonai támaszpontra. A merényletben 22 ember meghalt, legalább hetvenen megsebesültek.
Vágólapra másolva!

"Jelenleg úgy látszik, hogy egy olyan saját készítésű robbanószerkezet okozta, amelyet az elkövető saját testére erősített" - közölte szerdán Richard Myers tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke. A tábornok egyelőre nem volt hajlandó szót ejteni e megállapítás bizonyítékairól, de hozzátette: a vizsgálat még folyamatban van. Szerdán az ABC amerikai televízió adott hírt először arról, hogy nem rakétatámadás, hanem öngyilkos merénylet történt Moszulban.

Az amerikai televízió meg nem nevezett forrásokat idézve jelentette: a helyszínen talált hátizsák és egy emberi törzs maradványai arra utalnak, hogy öngyilkos merényletet követtek el a támaszpont étkezdéje ellen. Korábbi jelentések szerint a támadást rakétával vagy aknagránáttal hajtották végre.

Thomas Metz amerikai tábornok a CNN amerikai hírtelevízióban közölte, hogy folyik a nyomozás a támadás részleteinek kiderítésére, de nagyon is lehetséges, hogy az étkezdében robbant fel egy pokolgép. A Pentagon egy név nélkül nyilatkozó tisztségviselője szerint e pillanatban három támadási módot tartanak valószínűnek: vagy azt, hogy egy öngyilkos merénylő hatolt be a támaszpontra, vagy azt, hogy elhelyeztek bent egy robbanószerkezetet, illetve hogy tüzérségi fegyverrel eltalálták az étkezdének helyet adó sátrat, amelyben több száz ember tartózkodott éppen. A halálos áldozatok száma 22, a sebesülteké legalább hetven.

Az öngyilkos merényletről szóló feltevést támasztja alá az, hogy az Anszár asz-Szunna iraki terrorszervezet a támadással kapcsolatban ilyen merénylet elkövetőjeként jelentkezett kedden. Szerdán egy internetes honlapon részleteket közöltek az állítólagos merényletről. Eszerint az elkövető egy 24 éves moszuli férfi volt, aki két hónapja dolgozott a támaszponton, és a létesítménnyel kapcsolatos információkkal látta el a szervezetet - jelentette az ABC.

Az amerikai légierő egy C-141 típusú gépe mintegy 50 embert szállított szerdán Irakból a ramsteini amerikai légitámaszpontra. Legtöbbjük a moszuli támadás sebesültje, és a közeli Landstuhl kórházába szállítják őket. A kórház előzetes értesülése szerint a Németországba érkezett sebesültek közül nyolcnak az állapota válságos.

A moszuli amerikai erők már majdnem befejezték annak a bunkerszerűen megerősített, bombatámadás ellen védelmet nyújtó étkezdének a korábban megkezdett építkezését, amely kiválthatja majd a támaszpont kedden felrobbantott étkezősátrát. Metz tábornok szerint az építkezés annak a folyamatnak a része, amelynek során egyre biztonságosabbá teszik az amerikai és az iraki hadsereg által közösen használt bázist.

Amerikai katonák páncélozott járművek védelmében szerdán átfésülték Moszul utcáit, hogy felkutassák a támadás szervezőit, de a város csaknem kihalt volt, mintha kijárási tilalmat vezettek volna be. Az amerikaiak lezárták a város hídjait, és több épületbe is bementek házkutatást tartani.