Halálra kövezhetnek két nőt Iránban

Vágólapra másolva!
"Szűziesség elleni vétek" miatt halálra kövezhetnek illetve felakaszthatnak két fiatal nőt Iránban. Az Amnesty International nemzetközi akciót szervez a nők megmentéséért. Az egyik nőt prostítúció, a másikat házasságtörés miatt ítélték halálra annak ellenére, hogy Irán ígéretet tett a megkövezés betiltására és arra, hogy 18 éves kor alatt elkövetett bűnökért nem szab ki halálbüntetést. A kivégzésre váró nők közül az egyik mindössze 19 éves. Az idén Iránban legalább három gyermeket végeztek ki és tizenegy másik halálos ítélet született.
Vágólapra másolva!

Halálra kövezhetnek két fiatal nőt Iránban házasságtörésért, illetve prostitúcióért . Az Amnesty International emberi jogi szervezet nagyszabású nemzetközi akcióba kezdett, hogy megmentsen két fiatal iráni nőt a halálbüntetéstől. Az egyik nőt, ha az Amnesty kampánya nem jár sikerrel, megkorbácsolják és felakasztják, a másikat mellig a földbe temetik és halálra kövezik. Az emberjogi szervezet az ENSZ-hez intézett petícióval és minél több kegyelemkérő levéllel próbál küzdeni az ellen, hogy az iráni legfelsőbb bíróság jóváhagyja az ítéleteket. Erre valószínűleg szerdán kerül sor.

Az egyik fiatal nőt Leylát nyolc éves kora óta prostitúcióra kényszerítette az anyja egy teheráni lap értesülései szerint. Kilenc éves korában szülte meg első gyermekét; ugyanekkor ítélték száz korbácsütésre prostitúcióért. Tizenkét évesen a szülei eladták egy afgán férfinak, hogy "ideiglenesen" a felesége legyen. Nemsokára ismét korbácsolásra ítélték, mielőtt ikreket szült volna. Később egy másik férfinak adták el, akinek a házában tovább folytatta a prostitúciót.

Egy hónappal ezelőtt ítélték a most 19 éves nőt halálra egy iráni város bíróságán, "szűziesség elleni vétkek" miatt. Egy interjú során megkérdezték Leylát, hogy mikor kényszerítették először prostitúcióra. Azt válaszolta, hogy "nyolc éves voltam, amikor az anyám először vitt el egy férfi házába. Az egy szörnyű éjszaka volt, egész végig sírtam. Másnap az anyám hazavitt és csokit és kekszet vett nekem."

Emberjogi szervezetek diplomáciai nyomást próbálnak gyakorolni Iránra, hogy megmentsenek egy másik fiatal nőt is a kivégzéstől. Hajieh Esmailvand ítéletét jóváhagyta az iráni legfelsőbb bíróság. Azonban az ítéletet akasztásról halálra kövezésre módosították. A fiút, akivel a fiatal nő elkövette a házasságtörést, szintén halálra ítélték. Az ítéletet hamarosan végrehajtják a 17 éves fiatalkorún. A híradások szerint az iráni hatóságok csak arra a döntésre várnak, hogy nyilvánosan hajtsák-e végre az ítéletet.

Az Amnesty International szerint ezek az esetek "csak a jéghegy csúcsaát" képezik. 2004-ben Iránban eddig három kiskorú bűnözőt ítéltek halálra Iránban, és az Amnesty adatai szerint még legalább 11 halálos ítéletet szabtak ki fiatalkorúakra. Házasság előtti szex miatt legutóbb augusztusban akasztottak fel nyilvánosan egy 16 éves lányt.

Irán 2002 óta több alkalommal is vállalta a nemzetközi közösség előtt, hogy betiltja megkövezést és a továbbiakban 18 éves kor alatt elkövetett bűnökért nem szab ki halálbüntetést. Az ilyen típusú halálbüntetéseket azonban továbbra is jóváhagyja a legfelsőbb bíróság. 2003-ban törvény is született, melyben felsorolták a legális kivégzési módokat, köztük a halálra kövezést.

Az iráni büntető törvénykönyvben pontosan definiálják, hogy a férfiakat kövezés előtt derékig, a nőket mellig a földbe kell temetni. Az egyik paragrafus azt is kiköti, hogy a kövek "legyenek nagyobbak mint egy kavics", de ne legyenek olyan nagyok, hogy egy vagy két dobással megöljék az elítéltet.

Az Amnesty International adatai szerint a világon minden harmadik nő szenvedte el az erőszak valamilyen formáját: megerőszakolták, megütötték vagy egyéb módon bántalmazták. A bántalmazó általában családtag vagy ismerős.