Eltüntette sógorát Észak-Korea ura

Vágólapra másolva!
Eltüntette a vezetésből sógorát Kim Dzsong Il észak-koreai vezető. Sokak szerint Csang Szung Ték lehetett volna a vezér örököse. Csang Szung Ték jó kapcsolatot tartott fenn mind a hadsereggel, mind a párttal, ráadásul rokoni kapcsolatban állt az ország vezetőjével. Szakértők szerint azzal vívta ki maga ellen Kim Dzsong Il haragját, hogy nyugaton elfogadhatóbb tárgyalópartnernek tartották őt, mint az észak-koreai diktátort. Kim Dzsong Il legújabb lépései arra utalnak, hogy igyekszik bebiztosítani hatalmát és megteremteni az öröklési rendet.
Vágólapra másolva!

Tisztogatást hajtott végre hírszerzési információk szerint Kim Dzsong Il, Észak-Korea vezetője. A diktátor sógorát tüntette el a pártvezetésből, aki sokak esélyes volt a hatalom megszerzésére, Kim Dzsong Il fiaival szemben. Csang Szung Téket még valamikor november végén tüntette el az észak-koreai politikai titkosrendőrség.

A dél-koreai titkosszolgálat úgy tájékoztatta Dél-Korea parlamentjét, hogy Csang Szung Téket november huszonötödike óta házi őrizetben tartják Phenjanban. Csang Kim Dzsong Il húgának a férje.

A diktátor sógoraként a legbelső körbe tartozott, és igen magas pozíciót töltött be az országot irányító Koreai Munkápártban: ő volt a szervezeti és irányvonal iroda vezetője. Sokak szerint az iroda vezetője gyakorlatilag Észak-Korea második embere.

A politikai sikerek mellett Csang Szung Ték a hadsereggel is igen jó kapcsolatot ápol: két bátyja a hadsereg vezetésében szolgál, egyikük, Csang Szong U a Phenjant védő csapatok főparancsnoka.

Huang Jang Jop, a legmagasabb rangú északi disszidens idén márciusban azt mondta egy szöuli parlamenti meghallgatáson, hogy Csang puccsot vezethetne Észak-Koreában. Valószínűleg ez után a kijelentés után terelődött Kim Dzsong Il figyelme is sikeres sógorára.

Fotó: EPA
Fotó: EPA

Csang ráadásul 2002 nyarán Dél-Koreában tárgyalt, ahol mind a vezetésre, mind a lakosságra igen jó benyomást tett. Általánosan elmondható, hogy nyugaton is sokkal elfogadhatóbb tárgyalópartnerként tekintenek rá, mint Kim Dzsong Ilre.

Még inkább terhelő volt rá nézve a dél-koreai Sindongai magazin 2003. szeptemberi száma. A lapban "Vezérváltás amerikai módra" - címen közöltek cikket Csangról mint az elszigetelődött Kim Dzsong Il lehetséges alternatívájáról az ország élén.

Észak-Korea az egyetlen volt kommunista diktatúra, ahol családon belül sikerült megoldani az öröklést. Kim Dzsong Il, a "Kedves Vezér" apjától, Kim Ir Szentől örökölte meg a hatalmat a nyolcvanas években. Szakértők szerint a most hatvanhárom éves vezető fiait akarja az ország élére állítani.

Idősebb fia, a huszonhárom éves Kim Dzsong Csul nemrég lett a párt agitprop irodájának vezetője. Kim Dzsong Csul ugyanazt az utat járja be a hatalom felé, amelyet annak idején Kim Dzsong Ilnek is teljesítenie kellett, hogy apja örökébe lépjen - írja a Los Angeles Times.

A dinasztikus tervek mellett Kim Dzsong Il egyéb intézkedéseivel is a hatalom megerősítésére törekszik: Észak-Koreában nemrég új büntető törvénykönyvet fogadtak el, amelyben igen szigorúan büntetik a kormányzattal szembeni bírálatot, valamint a külföldi irodalom, video- és hangfelvételek behozatalát.

A tömeges disszidálások megfékezését attól várják, hogy két év börtönbüntetéssel sújtanak bárkit, akiről kitudódik, hogy Kínába akar szökni. Pekingben idén nyáron több követség épületét is észak-koreai menekültek tucatjai szállták meg, akik illegálisan jutottak a kínai fővárosba.