Nem kap európai fegyvert Kína

Vágólapra másolva!
Továbbra sem kaphat európai fegyvereket Kína. Korábban szó volt arról, hogy az EU felfüggeszti az 1989-es Tienanmen téri mészárlás után bevezetett fegyverembargót, de az USA és több uniós tagállam nyomására kedden eldőlt: az EU-ból nem szállítanak fegyvert Kínába. Amerika attól tart, hogy az európai fegyverekkel Kína fegyverkezési versenyre kényszerítené Tajvant, amelynek következtében az USA akár regionális konfliktusba is sodródhat.
Vágólapra másolva!

Továbbra sem vásárolhat fegyvert az Európai Unió területéről Kína. Bernard Bot, az EU soros elnöki tisztét betöltő Hollandia külügyminisztere a kedden kezdődő európai-kínai tárgyalások előtt tette a bejelentést. "Kitartóan dolgozunk, de nem ez a megfelelő idő a szankciók felfüggesztésére" - jelentette ki Bot. A külügyminiszter ugyanakkor bejelentette, hogy legkorábban egy év múlva térhetnek vissza a kérdésre.

Korábban szó volt arról, hogy az Unió felfüggeszti azokat a fegyverszállítási szankciókat, amelyeket az 1989-es Tienanmen téri vérengzés után vezettek be a Kínai Népköztársaság ellen. Az embargó feloldását elsősorban Németország és Franciaország sürgette az Unión belül.

Ezzel szemben a kisebb uniós államok Amerika mellé sorakoztak fel a kínai fegyverszállítások ügyében. Az USA attól tart, hogy a fejlett európai fegyverek megjelenése fegyverkezési versenyt, sőt fegyveres konfliktust robbanthat ki Kína és Tajvan között. Mivel Washington támogatja Tajvant, az amerikai vezetők attól tartanak, hogy országuk helyi háborúba sodródhat a térségben. Az USA azzal fenyegetett, hogy ha európai fegyverek kerülnek Kínába, akkor felfüggeszti a fejlett hadászati technológiák európai kereskedelmét.

"Ha a tilalom érvényben marad, az biztosan érinti majd a kétoldalú kapcsolatokat" - jelentette ki a hírre reagálva Dzsang Jeszui kínai külügyminiszter. Kína diszkriminációnak tartja a fegyverembargót. Szakértők szerint az ügyben a geopolitikai taktikázás jóval nagyobb szerepet játszik, mint az emberi jogok, amelyeket a nyugati vezetők rendszeresen számon kérnek Kínán.