A iraki civil áldozatok összeszámlálását kérik Blairtől

Vágólapra másolva!
Emberi jogi szervezetek és brit közéleti személyiségek nyílt levélben fordultak a brit kormányfőhöz ö, hogy számolják össze az iraki háborúban elhunyt polgári áldozatokat. A halottak számát egy független felmérés százezerre teszi, míg az iraki hivatalos adatok szerint 2004 áprilisa és októbere között kevesebb mint négyezer civil vesztette életét. A brit kormány utóbbi adatot tekinti mérvadónak.
Vágólapra másolva!

46 brit közéleti személyiség írta alá azt a levelet, amelyben azt kérik a brit kormányfőtől, indítson vizsgálatot az iraki háború polgári áldozatainak ügyében. A levél aláírói között van Sir Hugh Beech nyugdíjas tábornok mellett Coventry püspöke, Lord Garden volt helyettes vezérkari főnök, Harold Pinter író és a volt iraki brit nagykövet.

A levél előzménye a Lancet című orvosi folyóiratban megjelent tanulmány, amely szerint 100 ezer civil vesztette életét az invázió kezdete óta Irakban. A tanulmány készítői szerint az országban "felszabadítása" után jóval magasabb lett az esélye, hogy az emberek erőszakos halált haljanak, mint a Szaddám-rendszer idején. A megállapításokat a brit kormány tagjai korábban elutasították, de abba nem egyeztek bele, hogy saját maguk készítsenek hasonló felmérést.

A nyílt levél jelzi annak a kampánynak a kezdetét, amelyet két civil szervezet, a Medact és a Iraq Body Count kezdeményezett, annak érdekében, hogy rávegyék a brit kormányt az áldozatok összeszámolására.

A levélben azt követelik Tony Blairtől, állítson fel egy független vizsgálóbizottságot, amelynek a feladata az lenne, hogy felmérje, a háború kezdete óta hány ember vesztette életét Irakban, vagy sebesült meg és minek következtében. Az dokumentum szerint a brit kormányzat vállalta, hogy a nemzetközi emberi jogi törvények értelmében megóvja a polgári lakosságot az iraki hadműveletek során, és ezt Tony Blair is többször megígérte. "Azonban, ha nem számolják meg a civil áldozatokat, senki nem tudhatja meg, vajon Nagy-Britannia és szövetségesei teljesítették-e ezeket a vállalásokat" - idézi a levelet a BBC News.

Lord Garden szerint "meg kell mutatnunk a világnak, hogy megfelelő, jogszerű és morálisan is vállalható módon" alakítjuk ki a demokráciát Irakban, és így "az arab és a muzulmán világ szimpátiáját is elnyerhetjük". Bianca Jagger emberi jogi harcos szerint "azzal, hogy nem akarják számba venni a halottakat, azt az érzést keltik, mintha az egyszerű irakiak élete kevesebbet érne, mint a katonáké, és feláldozhatóak lennének".

A levélírók pontosabb adatokat szeretnének, mint a brit külügyminiszter, Jack Straw szerint legmegbízhatóbb számok, melyeket az iraki egészségügyi minisztérium tett közzé októberben. E szerint 2004 áprilisa és októbere között 3853 polgári személy vesztette életét, és 15 517-en sebesültek meg a harcokban.