A gyerekek felének brutális élmény a gyerekkor

Vágólapra másolva!
Az UNICEF legújabb felmérése szerint a világ összes gyermekének fele szenved a nyomor, a háború vagy az AIDS miatt. Ezeknek a fiataloknak brutális élmény a gyerekkor, ráadásul az érintett országok fejlődését is visszaveti mindez - állítja a szervezet.
Vágólapra másolva!

Az UNICEF tizedik éves jelentése A gyermekvilág állapotáról - Gyermekkor a fenyegetés alatt címet viseli. E szerint több mint egymilliárd gyerek nem tud egészségesen és védett környezetben nevelkedni, ahogy azt az 1989-es gyermekjogi konvenció - amelyet a világon a legszélesebb körben átvettek az egyes országok jogalkotói - előírja. A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy a gyerekeket érő hátrányoknak emberi jogi és gazdasági vonatkozásai is vannak. Carol Bellamy, az UNICEF főigazgatója az éves jelentés londoni ismertetőjén elmondta: a nyomor, a háború, az AIDS mind a "mi döntésünk következménye". "Amikor a gyerekek fele úgy nő fel, hogy rendszeresen éhezik és beteg, amikor az iskolák célpontokká válnak és egész faluk néptelenednek el az AIDS gyors terjedése miatt, akkor ott lépnünk kell" - közölte a szervezet vezetője.

A jelentés három fő tényezővel foglalkozik behatóan, ami fenyegeti manapság a gyerekeket: a nyomor, a háború és a HIV/AIDS terjedése. Kitértek arra is, hogy a nyomort a gyerekek másképp élik meg, mint a felnőttek. Hét tényezőt sorolnak fel, mint a nyomor egy-egy jelét, ami akár a gyerekek halálát is okozhatja. A jelentés szerint 640 millió gyereknek nincs megfelelő fedél a feje fölött. 500 millióan nem tudnak közegészségügyi berendezéseket - WC, mosdó - használni. 400 millió gyerek nem jut tiszta ivóvízhez. 300 millióan nem jutnak tévé, rádió vagy újság útján információhoz a világ dolgairól. 270 millióan nem részesülnek megfelelő egészségügyi ellátásban. 140 millióan, közülük a legtöbb lány, még egy napot sem járt iskolába. 90 millió gyerek rendszeresen éhezik. Az UNICEF adatai szerint legkevesebb 700 millió gyerekre a felsorolt hét tényező közül kettő vagy több is igaz.

A szegénység ráadásul nem csupán a fejlődő országokban van jelen. A szervezet felmérése szerint 11-15 iparosodott országban is nőtt az alacsony bevételű háztartások száma az elmúlt évtizedben.

A szegénység ráadásul a konfliktusok egyik fő kirobbantója - állítja az UNCEF-jelentés. Az 1990 és 2003 között kirobbant háborúk közül 59-ből 55 esetében országon belüli és nem országok közötti konfliktusról volt szó. A háborúk során meghalt 3,6 millió embernek a fele gyermek volt. A jelentés külön kitér a beszlani túszdrámára, itt ugyanis egyenesen a gyerekek voltak a terroristák célpontjai. A település általános iskolájánál, amit csecsen terroristák szálltak meg napokra, legalább 335 ember - köztük nagyon sok gyerek - vesztette életét.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Az éves jelentésekben az UNICEF rendszeresen vizsgálja azt is, hogy történik-e változás az 1995-ben megalkotott gyermekvédelmi előírások érvényesítése érdekében. Ez részletesen kitér a gyerekek háborúba küldésére, az ellenük elkövetett nemi erőszakra és az egyéb bűncselekményekre. Bár némi javulás tapasztalható, a szervezet szerint még mindig számos megoldandó probléma előtt áll a világ. Például több százezer gyereket még mindig besoroznak, nemi erőszak áldozataivá válnak, és gyakran erőszakos cselekmények következtében válnak árvává. Az 1990-es években ugyanakkor még 20 millió gyerek volt kénytelen elhagyni az otthonát valamilyen konfliktus következtében.

A háború befolyásolja az egészségi állapotot is. A jelentés szerint egy ötéves háború következtében például az öt éven aluliak halálozási aránya 13 százalékkal nő. A HIV-vírus terjedése szintén nagy problémát okoz: világszerte 15 millióra nőtt azoknak a gyerekeknek a száma, akik amiatt váltak árvává, hogy a szülők AIDS-ben meghaltak. A szülők elvesztése érzelmi, mentális és egészségügyi szempontból is visszaveti a gyerekek fejlődését - áll a jelentésben. Sok gyereknek ráadásul szülei megbetegedése miatt el kell hagynia az iskolát és dolgoznia kell. A helyzet az előzetes becslések szerint még rosszabbra fordul a következő évtizedben.

A jelentés szerint fokozottabb figyelmet kell fordítani a leginkább veszélyeztetettebb rétegekre, ehhez jelentős állami támogatásokra van szükség. Az UNICEF emellett a családok és a különböző közösségek bevonását is szorgalmazza annak érdekében, hogy a gyermekvédelem minél jobb színvonalon folyjon. "Ahogy a gyermekek sorsa alakul, úgy alakul a nemzetek sorsa is. Ez ilyen egyszerű" - mondta az UNICEF főigazgatója a jelentést ismertető londoni sajtótájékoztatóján.