Katonák perlik az amerikai hadsereget

Vágólapra másolva!
Beperelte az amerikai hadsereget nyolc katona. Az Irakban szolgálatot teljesítő katonák azt szeretnék elérni, hogy a hadsereg ne hosszabbíthassa önkényesen a szolgálat idejét. A katonák azt nehezményezik, hogy az amerikai hadsereg a frontszolgálat idejének meghosszabbításával igyekszik kompenzálni azt, hogy az egyre kevesebb jelentkező miatt csökkent a bevethető katonák létszáma. Sokak szerint az amerikai hadsereg szerződésszegést követ el azzal, hogy a szokásosnál hosszabb ideig állomásoztatja a katonákat háborús övezetben, azonban ez az első alkalom, hogy valaki perre viszi a dolgot.
Vágólapra másolva!

Beperelte az Egyesült Államok hadseregét nyolc katona. A katonák azért fordultak bírósághoz, mert tovább kell Irakban maradniuk, mint az az eredeti tervekben szerepelt. A katonák ügyvédei az Alkotmányos Jogok Központja nevű civil szervezettel egyeztetve döntöttek a per mellett, amely egyedülálló az USA történetében: aktív szolgálatot teljesítő katona eddig még nem perelte be az amerikai haderőt.

A katonák azért fordultak jogi eszközökhöz, mert az amerikai hadsereg egyre szélesebb körben alkalmazza a "veszteségmegállítás" gyakorlatát. Mivel kevés az újonc, a hadsereg a kihirdetettnél tovább tartja Afganisztánban és Irakban katonáit.

A katonák a szokásos gyakorlat szerint egy évet töltenének harci területen. A "veszteségmegállítás" miatt azonban van olyan katona, akinek a szerződés szerint már régen le kellett volna szerelnie, azonban még mindig Irakban járőrözik.

"Öt hónapja szolgálok, az Irakban töltött egy év fölött. Azt hiszem itt az ideje, hogy hazatérjek a feleségemhez." - indokolta a pereskedést David Qualls, az arkansasi nemzeti gárdaista.- "Az utóbbi kilenc hónapot a tűzvonalban töltöttem. Úgy gondolom, megtettem a kötelességem."

Qualls volt az egyetlen a nyolc katona közül, aki névvel vállalta a pereskedést. A többiek egytől egyig John Doe néven indították a pert, és számmal különböztetik meg egymást. Azért választották ezt a fajta anonimitást, nehogy a per miatt bosszút álljanak rajtuk a feletteseik azzal, hogy veszélyesebb állomáshelyre helyezik őket.

Fotó: EPA
A sereg szerint együtt kell tartani a csapatokat

Ügyvédeik annyit árultak el róluk, hogy a hétből öt katona Irakban van, kettőt pedig most irányították át az országba Kuvaitból. Az egyik pereskedő katonazenész, akit azért tartanak szolgálati idején fölül is Irakban, hogy katonai parádékon játsszon.

Az amerikai hadsereg azzal védekezik, hogy a mostani gyakorlatnál sokkal veszélyesebb lenne az, ha tapasztalatlan, újoncokkal higítanák fel a régóta Irakban szolgáló egységeket. "A csapatok összetartása mindennek az alapja. Az egységeket együtt vetjük be, együtt képezzük őket, együtt harcolnak, és együtt jönnek haza" - jelentette ki Pamela Hart alezredes, a hadsereg szóvivője a New York Timesnak.

A "veszteségmegállítás" már régóta bírálat tárgya Amerikában. A kritikusok azt hangoztatják, hogy a profi hadsereg katonáival szemben a hadvezetés szerződést szeg, amiért nem engedi haza őket szolgálati idejük lejártakor. Sokak szerint ez aláássa a tisztán önkéntes hadsereg morálját, és tulajdonképpen a kényszersorozásal egyenlőnek tekintendő lépés a Pentagon részéről.