Magyarország-ellenes hangulat a határontúliaknál

Vágólapra másolva!
A határon túli magyar szerkesztőségek elkeseredett hangulatról, a magyarság körében kialakuló Magyarország-ellenes hangulatról számoltak be az [origo]-nak azok után, hogy vasárnap eredménytelen lett a kettős állampolgárságról tartott népszavazás. A külföldi sajtó a Fidesz vereségeként értelmezi a referendum eredményét.
Vágólapra másolva!

"Győzött a megosztottság a népszavazáson" címmel tudósított a vasárnapi népszavazásról a Szabadság című kolozsvári közéleti napilap. A szintén kolozsvári székhelyű Krónika a keddi számában fogja kommentálni a referendum eredménytelenségét, amely az erdélyiek csalódottságáról fog szólni.

"Úgy látjuk, hogy ez a sikertelen népszavazás olyan pillanatban történt, amikor a magyarság elvárásai a tetőfokára hágtak" - mondta Salamon László Márton, a Krónika szerkesztője az [origo]-nak, aki önkritikusan hozzátette, hogy nem látták reálisan, hogy milyen hangulat uralkodik az anyaországban. "Magyarország-ellenes hangulat kezd kialakulni az erdélyi magyarság körében a sikertelen népszavazás miatt, rengetegen keresik meg szerkesztőségünket, hogy hol lehet visszaadni a magyarigazolványukat, volt olyan vállalkozó, aki bejelentette, hogy felemeli a magyarországiaknak a nyersanyag árát" - számolt be a szerkesztő, aki szerint a keserűséget le kell győzni, mivel szerinte nem olyan rossz a romániai magyarok helyzete. A magyar állampolgárságnak elsősorban szimbolikus jelentősége lett volna az erdélyiek számára, és nem gyakorlati - vélte Salamon László Márton.

"A magyarországi magyaroknak már papírjuk van arról, hogy nem magyarok" - mondta elkeseredetten a Kárpátalja hetilap szerkesztője, Popovics Zsuzsa, aki szerint a kárpátaljai magyarokat kétségbeejtette az eredmény. "Volt, aki azt javasolta, hogy zárjuk le a határt a magyar bevásárlóturisták elől" - hozott példát egy szélsőségesen elkeseredett véleményre a lapszerkesztő. A kárpátaljai magyaroknak elsősorban a magyar útlevél miatt lett volna fontos a sikeres népszavazás - mondta Popovics Zsuzsa. A kárpátaljaiak attól tartanak ugyanis, hogy néhány év múlva a schengeni-határok képében vasfüggöny ereszkedik le a magyar-ukrán határra.

"Az emberek többsége komoly reményeket fűzött a népszavazáshoz, én azonban, olvasva a magyarországi sajtót is, számítottam a referendum eredménytelenségére" - mondta az újvidéki Magyar Szó főszerkesztő-helyettese, Kontra Ferenc, aki szerint most a vajdasági magyarok körében sem túl népszerű az anyaország. "Ezt azonban megelőzte a határontúli magyarokkal szembeni hangulatkeltés" - jegyezte meg a főszerkesztő-helyettes, aki megemlítette, hogy a keddi lapszámukban vezércikkben fejtik ki majd a véleményüket.

A VajdaságMa című délvidéki hírportál vezércikk helyett egy verset közölt a népszavazás után. Kányádi Sándor Bujdosni se tudó szegénylegény című, 1985-ből származó verséből külön kiemelik a harmadik versszakot: "nem kellünk mi testvér - sem itten sem ottan - a nemkellésekbe - beleszomorodtam". A vers értelmezését pedig az olvasóikra bízzák.