Bankoknak segít az EU terrorlistája

Vágólapra másolva!
Elsősorban a bankoknak nyújt útmutatást az Európai Unió terrorlistája. Az Unió azért döntött úgy, hogy közzéteszi a terrorizmussal gyanúsítható személyek szervezetek, sőt államok listáját, hogy a pénzintézetek pontosan tudják, kikre vonatkoznak az Unió gazdasági szankciói. A lista hamarosan magyarul is elérhető lesz az EU internetes oldalán.
Vágólapra másolva!

A pénzintézeteknek nyújt útbaigazítást az Európai Unió terrorlistája. A listát az EU honlapján lehet elérni. A több ezer névből álló, folyamatosan bővülő lista azon személyek, csoportok, vagy terrorizmust támogató államok neveit tartalmazza, amelyek az EU gazdasági szankciói alatt állnak.

A Közös Kül- és Biztonságpolitika keretei közt zajló terror elleni közdelemben az EU rendeleti úton vezethet be gazdasági büntető intézkedéseket azok ellen, akiket terrorizmussal, vagy annak támogatásával gyanúsítanak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy uniós tagállam polgárai vagy cégei nem köthetnek gazdasági szerződést azokkal, akik a listán szerepelnek, emellett már meglévő bankbetétjeiket is be kell fagyasztani.

Az Unió azért döntött az egységes lista létrehozása mellett, mert a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően egyre több terrorista-lista került forgalomba - ez pedig teljesen összezavarta a pénzintézeteket. A mostani listán az EU saját anyagán kívül az ENSZ és egyes tagállamok által összegyűjtött személyek és szervezetek nevei is olvashatók.

Megtalálható a listán többek közt Oszama bin Laden, az al-Kaida terrorhálózat alapítója, Abu Muszab az-Zarkavi, a jordániai származású iraki terrorvezér, a FARC kolumbiai szélsőbaloldali gerillahadsereg, vagy a mianmari kormány. Olyan cégek is szerepelnek a listán, amelyek köztudottan terroristák, vagy terrorizmust támogatók pénzügyi fedőszervezetek.

Az EU a lista kapcsán figyelmeztet minden felhasználót, hogy az csak nyersanyag. Az egyes pénzintézeteknek a listán közölt adatok és frissítések alapján maguknak kell összeállítani saját házi tiltólistájukat. A nyers EU-s listán a magánszemélyek angol átírású neve mellett a terrorszervezetek nevei is szerepelnek az uniós tagállamok nyelvén.

A külügyminisztérium a Magyar Közlönyben bocsátotta közre a listával kapcsolatos tudnivalókat. Innen lehet megtudni, hogy milyen következményekkel jár, ha magyar állampolgár a listán szereplő magánszemélyekkel vagy cégekkel köt üzletet. Bár a lista magyar nyelvű fordítását péntekre ígérték, egyelőre nem olvasható az Unió honlapján.