Elnézést kér a BBC az álszóvivő megszólaltatása miatt

Vágólapra másolva!
Elnézést kért és belső vizsgálatot indított péntek este a BBC, miután története egyik legkínosabb átverésének eset áldozatául egy álszóvivő részéről, aki az amerikai Dow Chemical vegyipari cég nevében "felelősséget vállalt" az indiai Bhopalban éppen húsz éve bekövetkezett ipari katasztrófáért.
Vágólapra másolva!

A Dow által néhány éve felvásárolt Union Carbide vegyipari csoport indiai leányvállalatának bhopali telephelyéről 1984. december 3-án 42 tonna súlyosan mérgező metil-izocianát szivárgott ki. Az egyetemes ipartörténet legsúlyosabb katasztrófájában az Amnesty International emberi jogi szervezet minapi évfordulós jelentése szerint eddig összesen 20 ezren haltak meg, és 100 ezerre tehető a krónikus betegségekkel élők száma.

A BBC külföldre sugárzó hírtévéje, a BBC World pénteken kétszer is leadott egy interjút a Dow "szóvivőjével", aki a cég nevében "felelősséget vállalt" a katasztrófáért. Ha ez igaz lett volna, az rendkívüli jelentőségű fordulat lett volna az ügyben, hiszen a Dow Chemical eddig egyáltalán nem volt hajlandó felelősséget vállalni a beolvasztott cég által okozott szerencsétlenségért és annak potenciálisan rendkívüli anyagi következményeiért.

A BBC World londoni sajtóközleménye szerint a közszolgálati műsorszóró "megtévesztésnek" esett áldozatául, a hírt visszavonja, és megköveti a Dow Chemicalt. Annyi már a sajtóközleményből is kiderül, hogy az évfordulós riportösszeállítást készítő szerkesztők maguk hívták fel a Jude Finisterra néven bemutatkozó, magát a Dow szóvivőjének kiadó illetőt, aki részletek nélkül "jelentős fejleményt" helyezett kilátásba. Az, hogy mi a "jelentős fejlemény", már csak BBC párizsi irodájának adott, a Dow "felelősségvállalásról" szóló, az egész világon sugárzott interjúból derült ki.

A "nyilatkozatot" először a csak külföldre sugárzó BBC World adta le, majd a csak Nagy-Britanniában fogható hírtévé, a BBC News 24 is átvette. A Dow azonnal reagált, valótlannak minősítve a "szóvivő" állításait, és közölve, hogy az illető nem dolgozik a cégnél. A BBC közölte: vizsgálja az ügy hátterét, és azt, hogy miként kerülhetett adásba az álszóvivő nyilatkozata.

Az Amnesty International, a világ legnagyobb emberi jogi szervezete e hét elején kiadott évfordulós jelentésében "elképesztőnek" nevezte, hogy a bhopali pusztításért eddig senkit nem vontak felelősségre.