350 ezerbe kerülne egy tilos cigi Liverpoolban

Vágólapra másolva!
A liverpooli tanács szerdán szavaz arról a törvényjavaslatról, amely értelmében a nyilvános helyeken tilos lenne rágyújtani. Írországban március végén lépett életbe hasonló törvény. Magyarországon az ÁNTSZ ellenőrzi szúrópróbaszerűen, hogy betartják-e a nemdohányzók védelméről szóló törvényt. Az elmúlt másfél évben 184 ezer ellenőrzés volt az egész országban, ennek során azonban csak 1200 esetben szabtak ki bírságot, valamivel több mint 27 millió forint értékben. 
Vágólapra másolva!

Liverpool lehet az első olyan brit város, ahol sikerül elfogadtatni azt a törvényt, amely megtiltaná a közterületeken a dohányzást. Vagyis az éttermekben, kocsmákban, boltokban, munkahelyen sem lehetne rágyújtani. A törvényjavaslatról szerdán szavaz a tanács. Ha elfogadják, akkor petícióval fordulnak a parlamenthez, miszerint szentesítsék a törvényt.

A tanács tervei szerint egy éven belül életbe léptetnék a törvényt. Aki mégis rágyújtana ezt követően nyilvános helyen, az 1000 font ( közel 350 000 forint) bírságra számíthat. A törvényjavaslatot azzal indokolták, hogy évente több mint ezer ember hal meg Liverpoolban a passzív dohányzástól, itt halnak meg Nagy-Britanniában a legtöbben tüdőrákban.

"Az előzetes felmérések szerint a lakosság - a dohányzók és a nemdohányzók egyaránt - kedvezően fogadták a törvénytervezetet" - mondta az Independentnek az egyik tanácstag. "A legtöbb dohányos le akar szokni. Ha azonban bemennek egy kocsmába, hogy megigyanak valamit és körülöttük mindenki dohányzik, máris veszik elő a cigarettát. Ha azonban nehéz lesz olyan helyet találni, ahol rá lehet gyújtani, az segít leszokni" - állította.

Írországban - az Európai Unióban elsőként - március végén lépett életbe az a törvény, amely megtiltotta az összes nyilvános helyen a dohányzást. Az előírás nem vonatkozik a szálláshelyek kiadó szobáira, a börtönökre és az elmegyógyintézetekre. Európa legszigorúbb dohányzásellenes törvénye 3000 euró (több mint 720 ezer forint) bírságot ró ki arra, akit illegális füstölésen kapnak.

Görögországban - ahol a legnagyobb a dohányfogyasztás az EU-ban - szintén bevezették már a dohányzást nyilvános helyen tiltó rendeletet, de ez nem terjed ki a vendéglátóhelyekre. A nem EU-tag Norvégiában az írhez hasonló szigorú rendelet él. Egy vasárnap készült közvélemény-kutatás szerint az osztrákok is támogatnák, ha betiltanák a nyilvános helyeken a dohányzást.

Az Egyesült Államokban Kalifornia, Coknnecticut, Deleware és Florida állam nyilvánította magát füstmentesnek. Itt a helyszíni bírság 100 dollár (körülbelül 19 ezer forint).

Magyarországon 1999-ben fogadták el a nemdohányzók védelméről szóló törvényt, amely azonban csupán annyit ír elő, hogy a dohányzók számára egy elkülönített helyet kell kijelölni. Sok étteremben azonban egy légtéren belül vannak az asztalok, amelyeknek egyik része nemdohányzó, a másik dohányzó.

Az ÁNTSZ legutóbb 2003 január 1-je és 2004 május 31-e között végzett átfogó, országos ellenőrzést. Eszerint összesen 184 142 vizsgálat folyt, amely során azonban csak 1205 esetben szabtak ki bírságot 27 213 000 forint értékben. A legkevesebb büntetést Bács-Kiskun megyében szabták ki a másfél év alatt, itt 18 esetben böntettek 295 ezer forint értékben. A legtöbb büntetés Jász-Nagykun-Szolnok megyében volt, összesen 266 alkalommal, de csak 2 millió forint értékben. Budapesten ugyanakkor 265 bírságot szabtak ki összesen 8 680 000 forint értékben. Itt szabták ki a legtöbb helyszíni bírságot is, összesen 20 alkalommal a több mint 41 ezer ellenőrzésből. A helyszíni bírságok összértéke 144 ezer forint volt a másfél év alatt.

Szeptemberben még az Országgyűlésben is razziát tartott az ÁNTSZ, azonban a tiltott helyeken dohányzó képviselők egyszerűen bemenekültek az ülésterembe az ellenőrök elől, így senkit sem tudtak megbüntetni.