Saját pártja buktatná meg Tadicot

Vágólapra másolva!
Saját pártja buktatná meg Boris Tadic szerb elnököt. A Demokrata Párt ugyanis csatalkozott a Szerb Radikális Párt kezdeményezéséhez, és kijelentette hogy kész felelősségre vonni Boris Tadicot. Az elnökre azért orrolt meg az SRS, mert a radikálisok és a szerb ortodox egyház tiltakozása ellenére szavazásra buzdította a koszovói szerbeket. Ha a parlamentben a javasléat megkapja a kétharmados többséget, a szerb polgároknak kell dönteniük az elnök sorsáról. Mivel Tadic nagy tekintélynek örvend, valószínű, hogy egy népszavazáson a szerbek újra államfőjükké választanák.
Vágólapra másolva!

Dusan Petrovic, a Demokrata Párt (DS) alelnöke csütörtökön bejelentette, hogy szükség esetén pártja támogatni fogja az ultranacionalista Szerb Radikális Párt (SRS) kezdeményezéséhez, mert nem ellenzi a júniusban köztársasági elnökké választott pártelnök alkotmányos felelősségre vonását.

Az SRS ígéretét beváltva csütörtökön benyújtotta a szerb parlamentnek a Tadic leváltására irányuló indítványt, amelyet támogatásáról biztosított a Szerbiai Szocialista Párt (SPS) is. Mindkét párt azt állítja, hogy az elnök alkotmányt sértett, amikor szembehelyezkedve a szerb kormánnyal, az ortodox egyházzal és a koszovói szerbek politikai vezetőivel önkényesen az október 23-i parlamenti választáson való részvételre szólította a koszovói szerbeket.

Az alkotmány szerint amennyiben a parlamentben kétharmados többséget kap a köztársasági elnök leváltására irányuló indítvány, akkor ügydöntő népszavazás kell kiírni. Az elnök leváltásához a szavazásra jogosult polgárok felének helyeslő szavazata szükséges. Ötven százalékosnál alacsonyabb részvételi arány vagy elutasítás esetén azonban fel kell oszlatni a parlamentet, s mennie kell a kormánynak is.

Tomislav Nikolic, az SRS elnökhelyettese várja mindazok támogatását, akik "hisznek a kormánynak, az egyháznak és a koszovói szerbeknek". Petrovic viszont biztos abban, hogy a népszavazás ismét a pártelnök diadalát fogja hozni, és kiderül, hogy Boris Tadic a legnagyobb tekintélynek örvend a polgárok körében.

A szerb alkotmánybíróság elnöke több ízben kijelentette, hogy Tadic nem sértett alkotmányt, mivel felhívása senkit se kötelez. A hatályos alkotmány azonban "nem kíváncsi" a taláros testület véleményére, s már az is elegendő, ha a képviselők kétharmada alkotmányellenesnek minősíti Tadic felhívását.

Petrovic szerint amennyiben nem jön össze a parlamentben a kétharmados többség, a DS képviselői is támogatni fogják a radikálisok kezdeményezését. Mivel azonban a három ellenzéki pártnak, az SRS-nek, az SPS-nek és a DS-nek együttvéve sincs kétharmados többsége a törvényhozásban, a parlamenti procedúra sikere a kormánypártokon áll vagy bukik. A hatalmon lévő pártok azonban aligha mennek bele az ellenzékiek kockázatos játékába, mivel támogatásuk mélyponton van, s egy előre hozott választásnak több kára lenne számukra, mint haszna.