A lapok a mentőakció kudarcáról cikkeznek

Vágólapra másolva!
A beszlani túszdráma "a legrosszabb forgatókönyv szerint" végződött a szombati orosz lapok szerint. Az egyik újság tehetetlenséggel vádolja a hatóságokat, amelyek semmit sem tudnak megszervezni. Cseh lapok szerint amíg Putyin nem változtat Csecsenfölddel kapcsolatos politikáján, addig újabb hasonló esetekre lehet számítani.
Vágólapra másolva!

A beszlani túszdráma "a legrosszabb forgatókönyv szerint" végződött a szombati orosz lapok szerint. "A gyerekeket felrobbantották, azután pedig elégtek" - mondta az Izvesztyijának egy orvos, aki részt vett sebesültek kimentésében. Több lap szerint lehet, hogy a terroristák szándékosan vitték véghez az önrobbantást, mert így egy részük kitörhetett a gyűrűből a pánikban menekülő túszok tömegében.

A lapok bírálják a mentőakció "káoszát". A Szovjetszkaja Rosszija tehetetlenséggel vádolta a hatóságokat, amelyek semmit sem tudnak megszervezni. A Gazeta szerint a sebesültek szállításában segédkező észak-oszét civilek zavarták a katonai műveleteket. Az Izvesztyija és a Kommerszant élesen bírálta az országos tévécsatornák cenzúrázott tudósításait a túszdráma véres végkifejletéről.

Putyinnak változtatnia kellene csecsenföldi politikáján

Bár a felelősség a beszlani tragédiáért alapvetően a terroristáké, nyilvánvaló, hogy amíg Vlagyimir Putyin nem változtat Csecsenfölddel kapcsolatos politikáján, addig újabb hasonló esetekre lehet számítani. Az egyetlen megoldás a tárgyalás - állítják a szombati cseh lapok a véres túszdrámáról.

"Aszlan Maszhadov, a mérsékelt csecsen exállamfő a tárgyalásra több ajánlatot is tett Putyinnak. Az orosz elnök azonban jól érzi magát a katonaló nyergében, holott Csecsenföld megbékítése választási ígéreteinek egyike volt" - írja a Právo című baloldali-liberális napilap. "Oroszországnak végre le kellene mondania az oroszpárti bábfigurák csecsen államfővé való megválasztásának nevetséges szervezéséről, a hadsereg csecsenföldi tevékenységének törvénytelen védelmezéséről, s végre mégiscsak kapcsolatba kellene lépnie Maszhadovval. Máskülönben Beszlan nem volt az utolsó" - szögezi le a lap.

A konzervatív Lidové Noviny szerint Beszlan is megmutatta, hogy az orosz biztonsági szolgálatok egyre inkább kikerülnek a politika ellenőrzése alól. A napokban megpróbálták eltussolni a két repülőgép elleni támadást, s a moszkvai Dubrovka színházban tavaly lejátszódott véres tragédia hátterét máig sem vizsgálta ki senki. Most is meg kellene büntetni a helyi különleges egységek parancsnokát, aki azzal indokolta a biztonsági erők beavatkozását, hogy azt kiprovokálták. "A biztonsági szolgálatok egyre nagyobb hatalommal és autonómiával rendelkeznek. Úgy néz ki, hogy minél gyengébb az ország, ők annál erősebbek" - véli a lap.

A liberális Mladá Fronta Dnes szerint a beszlani tragédia fényében "kétségek merülhetnek fel" aziránt, hogy a civil világ nyerésre áll-e a terroristákkal szemben, s egyáltalán meg lehet-e ezt a háborút nyerni.

Török lapok az orosz erők amatőrizmusát bírálják

A török sajtó szombaton egyhangúlag elborzadva tálalta a beszlani túszdráma végkifejletének "vérfürdőjét", s a nagy számú halálos áldozatért az orosz különleges erők "amatőrizmusát" tette felelőssé.

"Putyin rulettje" című írásában a Vatan című lap azt állítja, hogy az orosz erők nem tervezett ostroma változtatta tömegmészárlássá a túszejtő akciót. A liberális Milliyet szintén az orosz erők amatőrizmusát bírálta.

Brit lapok: Ennél mélyebbre nem lehet süllyedni

A terrorizmus a beszláni iskolások lemészárlásával átlépte a lehetséges legutolsó határt - írta elemzésében a szombati The Sun. A legnagyobb brit tömeglap szerint "innen már nincs lejjebb: a terroristák elérkeztek a pokol fenekére". A cikk szerint Beszlan Oroszország szeptember 11-éje lett.

A legolvasottabb brit napilap szerint az Oroszországban az utóbbi időben elkövetett sorozatos terrorcselekmények - a két repülőgép felrobbantása, a moszkvai metróállomásnál végrehajtott robbantás, és most a beszláni iskola - mind az al-Kaida terrorhálózat módszereit tükrözik. Mindazoknak, akik bírálják a terror elleni harcban kötött amerikai-brit szövetséget, végre ki kell nyitniuk a szemüket, és megnézniük, mi történt Beszlanban - áll a The Sun vezércikkében.

A Financial Times elemzése szerint az észak-oszétiai túszdráma vérbe fulladása nem jelenti azt, hogy a csecsenek a jövőben nem fognak hasonló terrortámadásokat elkövetni. A támadások megsokszorozódtak azóta, hogy Vlagyimir Putyin jelenlegi orosz elnök 1999-ben megindította a második csecsen háborút, és a legutóbbi incidensek azt mutatják, hogy a csecsen lázadók hadjárata mind szervezettebbé válik - írta szombaton a liberális irányzatú londoni üzleti napilap.

A mostani támadások arra utalnak, hogy a felkelők valószínűleg kiterjedt, ugyanakkor jól álcázott kapcsolati hálózatot építettek ki az oroszországi csecsen etnikai közösségekkel, és képesek gyorsan, hatékonyan utasításokat továbbítani azt egyes terrorista sejtekhez. Ha ez így van, az azt valószínűsíti, hogy a beszláni iskolafoglalást újabb támadások fogják követni - áll a Financial Times elemzésében.