Elengedtek néhány túszt

Vágólapra másolva!
Több tucat túsz kiszabadult a terroristák által elfoglalt dél-oroszországi iskolából csütörtök délután. A gyerekek és szüleik valószínűleg a volt ingus elnök közvetítésének köszönhetik szabadulásukat. Megmenekülésük előtt két nagy erejű robbanás rázta meg az iskolát. Az oroszok közölték, a gyerekekre való tekintettel nem kockáztatnak, és tartózkodnak minden erőszaktól. A túszejtés kezdete óta 12 ember vesztette életét. Eközben az iskola környékén a gyerekeik életéért aggódó szülők egyre inkább a hatóságok ellen fordulnak.
Vágólapra másolva!

Csütörtök délután több nőt és kisgyereket elengedtek az elfoglalt beszlani iskolából. Egyes források szerint 26, más beszámolók szerint 32 ember szabadult ki. Több száz embert - köztük sok gyereket - azonban továbbra is bezárva tartanak a túszejtők. A kiszabadult túszok között több kisgyermekes anya van. Tíz gyereket és szüleiket azonnal kórházba szállították, közölték beszlani orvosok az Interfax hírügynökséggel.

Az orosz biztonságiak előre tudtak elengedésükről, de titokban tartották a hírt, hogy az aggódó rokonok és az újságírók ne tömörüljenek az iskola körül. A túszok kiszabadításában Ruszlan Ausev volt ingus elnök közvetített. Neki azért kellett lemondania 2001-ben, mert bírálta Vlagyimir Putyin orosz elnök csecsenföldi politikáját.

Szintén a helyszínen próbál közvetíteni Leonyid Rosal orosz orvos is. Rosal 2002-ben a moszkvai Dubrovka színházban elfogott több száz túsz érdekében is közvetített. Az orvos évek óta gyógyít gyerekeket háborús vagy katasztrófától sújtott övezetekben, és így tett az első csecsen háborúban is. Akkori érdemei miatt fogadták el a túszejtők közvetítőnek. Ugyanakkor tagja egy Putyin mellett működő emberi jogi kérdésekkel foglalkozó testületnek is.

A túszok szabadon engedése előtt két egymást követő, nagy erejű robbanás rázta meg az észak-oszétiai iskolát. Az épületből fekete füstoszlopok szálltak fel. Egyelőre nem lehet tudni, hogy mi okozta a detonációkat. Nem tudni, hogy az iskola melyik része robbant fel, és milyen következményekkel járt a robbanás. Korábban a túszejtők azzal fenyegetőztek, hogy ha megtámadják őket, akkor az egész iskolát a levegőbe röpítik.

Az orosz hatóságok ezért elvetették annak lehetőségét, hogy fegyveres akcióval szabadítsák ki a foglyokat. Ezt az orosz biztonsági szolgálat, az FSZB helyi irodájának vezetője közölte. Valerij Andrejev szerint "hosszú és feszült alkudozásokra" kell számítani.

Fotó: EPA
Fotó: EPA

Hivatalos orosz források szerint 354 embert zártak az iskola tornatermébe, a túszok közül 132-en gyermekek. A német ARD televízió helyszínen dolgozó munkatársa azonban csütörtök délután arról számolt be, hogy ennél jóval több áldozata van a túszdrámának: e szerint legalább 400 gyerek és több száz felnőtt van az épületben. Az ARD tudósítója úgy tudja, hogy a támadók egy biztonsági őr segítségével jutottak be az iskolába, még a szerda reggeli évnyitó előtt. Így belülről támadhattak a túszejtők. Az ARD szerint az iskola meggyanúsított biztonsági őrét már őrizetbe vették.

Az észak-oszétiai Beszlan 1. számú iskoláját szerda reggel, az évnyitó ünnepség alatt 15-25 (más források szerint 40-nél is több) fegyveres rohanta meg, és túszul ejtette az ott lévő 300-600 embert, köztük sok gyereket. A túszok közül többeknek sikerült hazatelefonálniuk, és azt mondták, hogy a körülmények elviselhetőek. Az északoszét belügyminiszter szerint eddig 12 polgári áldozata van a túszejtésnek. A túszok között van három török állampolgár is: egy orosz származású nő, akinek török férje van, illetve a család kilenc- és egyéves gyermekei.

Arról ellentmondásos hírek érkeztek, hogy mik is a maszkos fegyveresek követelései, akik a New York Timesnak azt üzenték, hogy a Samil Bászájev vezette asz-Szalihíjn nevű terrorcsoporthoz tartoznak. Szerdai hivatalos nyilatkozatok szerint Ingusföldön elfogott bajtársaik szabadon bocsátását és az orosz csapatok Csecsenföldről való kivonását követelik. Az MTI egyik csütörtöki jelentése szerint ugyanakkor a követeléseket orosz illetékesek hivatalosan cáfolták.