Puccskísérlet miatt letartóztatták Thatcher fiát

Vágólapra másolva!
Őrizetbe vette Fokvárosban Mark Thatchert, Margaret Thatcher volt brit miniszterelnök fiát a dél-afrikai rendőrség. Az üzletembert azzal gyanúsítják, hogy részt vett az egyenlítői-guineai kormány megdöntésére irányuló összeesküvésben. Az ügyben márciusban már letartóztattak több zsoldost, köztük európait is.
Vágólapra másolva!

Az olajban gazdag Egyenlítői-Guinea kormányának vádja szerint a Fokvárosban élő Mark Thatcher, Eli Calil brit dél-afrikai olajmágnás és több más külföldi üzletember pénzelte az idegen, köztük dél-afrikai és zimbabwei zsoldosok bevetésével tervezett puccskísérletet, amellyel meg akarták dönteni Teodoro Obiang Nguema Mbasogo egyenlítői-guineai elnök hatalmát. Egyenlítői-Guineában 19, Zimbabwe területén 17 embert vonnak felelősségre az ügyben.

Az Egyenlítői-Guineában letartóztatott vádlottak egyike Nick du Toit dél-afrikai fegyverkereskedő, aki szerint a zsoldosoknak nem mondták meg, mire toborozzák őket. "Szerintem ártatlanok" - mondta a vádlott, akit a tárgyalások során akár halálra is ítélhetnek.

Helyi médiajelentések szerint Mark Tatcher szoros kapcsolatban állt Simon Mannel, a brit különleges erők egykori tagjával, a puccskísérlettel gyanúsított zsoldoscsapat vezérével. Mannt és az általa vezetett csoportot márciusban vették őrizetbe a zimbabwei főváros, Harare repülőterén. A hatvannégy zsoldos Egyenlítői-Guineába készült továbbrepülni, hogy csatlakozzék ottani összeesküvőtársaihoz. Fegyver nem volt náluk, így feltehetőleg nehéz lesz rájuk bizonyítani a fegyveres puccs szándékát.

Az egyenlítői-guineai hatóságok állítólag már előzőleg elfogták az ország területén a zsoldoscsapat már odaérkezett 15 fős előőrsét, s annak tagjai vallottak a még úton levő többi hatvannégy ellen. Az ő vallomásukra alapozzák azt a gyanút is, hogy nemzetközi vállalatok, külföldi üzletemberek állnak a puccskísérlet mögött. Az egyenlítői-guineai kormány állítása szerint az elnökkel szemben álló belső ellenzék fő ereje, a Haladás Párt, illetve annak emigrációban élő vezetője, Severo Moto kezdeményezte az összeesküvést, ő szerzett támogatást az olajiparban érdekelt külföldi pénzemberektől.

MTI/[origo]