Pakisztánból származhat az Iránban talált dúsított uránium

Vágólapra másolva!
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértői feltételezik, hogy az Iránban talált dúsított uránium nyomai egy titkos hálózat által szállított berendezéssel kerültek Iránba, a hálózat élén pedig Abdul Kadír Hán, a pakisztáni atombomba atyja állt - írta hétfőn a Jane's Defence Weekly című brit védelmi szaklap.
Vágólapra másolva!

A NAÜ szakértői úgy vélik, hogy a Pakisztán és az Egyesült Államok által a NAÜ rendelkezésére bocsátott adatok alapján képesek megerősíteni, hogy az Iránban felfedezett, 54 százalékos dúsított uránium nyomai egy pakisztáni berendezésből származnak - írta a hetilap az ENSZ szakosított szervezetéhez közel álló forrásra hivatkozva.

Egy másik, 36 százalékos dúsított uránium nyomai egy Moszkva által Kínának szállított berendezésből származnak, amelyet Kína Pakisztánnak adott tovább atomprogramjának fejlesztését segítendő, majd Abdul Kadír Hán hálózata révén került Teherán birtokába.

Az Iránban több helyen is megtalált dúsított uránium nyomai miatt Teheránt azzal vádolják, hogy atomprogramja nem csupán békés célokat, de atombomba kifejlesztését is szolgálja.

A teheráni látogatáson tartózkodó Mien Hursid Mehmud Kaszuri pakisztáni külügyminiszter hétfőn közölte: országa együttműködik az iráni atomprogrammal kapcsolatos kutatásokban, de kizárta, hogy a NAÜ ellenőrei Pakisztánban dolgozzanak.

George Bush amerikai elnök hétfőn ismételten kijelentette, hogy Iránnak véget kell vetnie atomprogramjának és ennek elérése érdekében a nemzetközi közösségnek nyomást kell gyakorolnia Teheránra. Az elnök Annandale-ban, Washington elővárosában emlékeztetett: a nemzetközi közösség azt is elérte, hogy Teherán aláírja az atomsorompó-egyezménynek a várhatlan ellenőrzéseket lehetővé tévő kiegészítő jegyzőkönyvét.