Dagad a francia-izraeli diplomáciai botrány

Vágólapra másolva!
Amíg meg nem magyarázza a francia zsidók Izraelbe való kivándorlására vonatkozó vasárnapi megjegyzését, addig nem tárgyalnak a franciák Ariel Saron tervezett párizsi látogatásáról. Az izraeli kormányfő hivatala erre megismételte Saron vasárnapi kijelentését, amely komoly felháborodást okozott Franciaországban. A diplomáciai botrányt okozó bejelentés hátterében ugyanakkor a valóban szaporodó franciaországi antiszemita cselekedetek mellett a fogyó izraeli zsidó népesség problémája is felsejlik.
Vágólapra másolva!

Nem fogadják Franciaországban Ariel Saron izraeli miniszterelnököt, amíg meg nem magyarázza a francia zsidók Izraelbe való kivándorlására vonatkozó vasárnapi megjegyzését. Ezt maga Jacques Chirac közölte. A francia elnök hivatala szerint ugyanakkor egyelőre nem volt megjelölt időpontja az izraeli kormányfő látogatásának, de nem is gondolkodnak ezen, amíg nem kapnak megfelelő magyarázatot a kijelentésre, és addig nem utazik Izraelbe a francia külügyminiszter sem.

Vasánap Saron ugyanis kijelentette, haladéktalanul vándoroljanak ki Izraelbe a franciaországi zsidók az ellenük irányuló antiszemita fenyegetések miatt. A megjegyzés miatt felháborodtak mind a francia politikusok, mind a helyi zsidó vezetők, jóllehet Saron azt is elismerte, hogy Franciaország komoly erőfeszítéseket tesz az antiszemitizmus megfékezésére.

Megismételték a kijelentést Saronék

Izraelben hétfőn még igyekeztek tompítani a megjegyzés élét, egy szóvivő azt közölte, hogy Saron az Amerikai Zsidók Egyesületéhez intézett szavait félreértették a tudósításokban, mivel a kormányfő arról beszélt, hogy "a zsidóknak, éljenek akár Franciaországban, akár a világ bármely más táján, Izraelben a helyük".

A francia bejelentésre válaszul ugyanakkor Saron hivatala kedden közölte, hogy a miniszterelnök fenntartja azt az állítását, hogy van antiszemitizmus Franciaországban, és továbbra is Izraelbe bevándorlásra serkenti az ottani zsidókat - ahogy a világ összes zsidóját -, annak ellenére hogy elismeri, a francia kormányzat komoly intézkedéseket tesz az antiszemitizmus ellen.

A francia kormány legutóbbi adatai szerint 2004 első félévében összesen 510 zsidóellenes cselekedet fordult elő, míg 2003-ban egész évben 593 ilyen történt az országban.

Fogynak a zsidók Izraelben

Saron kijelentése mögött azonban más szándék is meghúzódik, mint a franciaországi zsidók antiszemitizmustól való féltése. A bevándorlókra ugyanis főleg demográfiai okokból van szüksége Izraelnek. Becslések szerint ugyanis, ha folytatódik a jelenlegi népesedési trend, az Izrael által ellenőrzött területeken 10-15 éven belül kisebbségbe kerül a zsidó népesség.

Franciaországban pedig Nyugat-Európa legnagyobb - körülbelül 600 ezres - zsidó közössége él. A Zsidó Ügynökség, amely a világ zsidóságának Izraelbe való bevándorlását elősegítő intézmény, sok bevándorlóra számít Franciaországból, ám hiába, hogy a franciaországi zsidók Izraelbe áttelepülése az új évezred első éveiben erősen növekedett, tavaly már csökkent, és csak 2313-an érkeztek.

A bevándorlás kérdése ugyanakkor már hetekkel ezelőtt is gondot okozott. Franciaország ugyanis már ekkor felpanaszolta Izraelnek, hogy Salai Meridor, a Zsidó Ügynökség vezetője nyilvános felhívásban szólította fel a franciaországi zsidókat a tömeges izraeli bevándorlásra. Igaz, ekkor még nem lett nagyobb ügy a dologból, mivel Meridor nem kormánytisztviselő.

Alapvető félreértés, érzékeny franciák

Egy izraeli illetékes szerint alapvető félreértés van Izrael és Franciaország között a bevándorlással kapcsolatban. "Ami számunkra a cionizmus természetes és helyes megnyilvánulása ... az számukra francia polgárok emigrálásra kényszerítése, az antiszemita tettek és fenyegetések felemlegetésével" - idézte a Hárec című izraeli lap internetes kiadása.

Az antiszemita támadások felemlegetése feltehetően érzékenyen érinti a francia közvéleményt, különösen azután, hogy alig egy hete komoly felháborodást okozott egy állítólagos antiszemita támadás egy asszony ellen Párizs környékén egy vonaton. A tett miatt az elnök is felszólalt, sőt úgy döntött, az ilyen cselekedetek miatt börtönben ülők nem részesülhetnek a nemzeti ünnepen szokásos közkegyelemből. Utóbb azonban kiderült, az egész támadásos történet csak az állítólagos áldozat kitalációja volt.