Saron újabb bizalmatlansági indítványt élt túl

Vágólapra másolva!
Újabb bizalmatlansági indítványokat élt túl Ariel Saron izraeli miniszterelnök kisebbségi kormánya hétfőn Jeruzsálemben. A koalícióból kilépett két szélsőjobboldali vallási párt nem szavazatai ellenében a Munkapárt tartózkodása mentette meg Saront.
Vágólapra másolva!

A Sasz ultraortodox vallási párt a jobboldali kormány szociális politikája, a növekvő munkanélküliség miatt nyújtott be bizalmatlansági indítványt, amelyet a kneszet 55 szavazattal 50 ellenében elutasított. A másikat egy baloldali párt és arab képviselők nyújtották be egy ciszjordániai zsidó telep miatt, ezt még nagyobb arányban utasították el a honatyák - 55 szavazzal 15 ellenében, 28 tartózkodás mellett.

Miután két szélsőjobboldali vallási párt kilépett a kormányból a Gázai övezetből való izraeli kivonulás terve ellen tiltakozva, a Likud párti kormány a 120 képviselőből csak 59-nek a szavazatára támaszkodhat biztosan. Múlt szerdán az ellenzék vezető ereje, az Izraeli Munkapárt viszont éppen a gázai kivonulás elősegítése végett az első bizalmatlansági indítvány szavazásakor tartózkodásával megmentette a bukástól Saron kabinetjét.

Eközben egy hétfőn közzétett közvélemény-kutatás szerint a palesztinok többsége nem hiszi, hogy az izraeli kormány komolyan gondolja a hadsereg kivonását a Gázai övezetből és a zsidó telepek felszámolását 2005-ig. A ciszjordániai Bir Zeit Egyetem felmérésében a megkérdezettek pontosan fele úgy véli, hogy a kivonulás csak részleges lesz, A palesztinok több mint háromnegyede arra számít a felmérés szerint, hogy a Gázai övezetből való kivonulás után az izraeliek erősíteni fogják a Jordán jobb partjának megszállását.

Az izraeli kormány június 6-án határozott úgy, hogy kiüríti a megszállt Gázai övezetet, felszámolja az ott létesített 21 zsidó telepet és négy telepet Ciszjordánia északi részén.