Bulgária lezárta az EU-csatlakozási tárgyalásokat

Vágólapra másolva!
Bulgária kedden az utolsó tárgyalási forduló befejeztével lezárta az Európai Unióhoz történő tagfelvételére vonatkozó mind a 31 tárgyalási fejezetet. Az ország 2007 január 1-jei uniós csatlakozása így biztosnak tűnik. A tervek szerint Románia is akkor csatlakozik, bár még csak 24 fejezetet zárt le a 31-ből.
Vágólapra másolva!

Az utolsó nyitott fejezeteket is sikerült lezárni az EU és Bulgária közötti csatlakozási tárgyalásokon, és a tervek szerint Románia esetében is még az idén befejeződhetnek a tárgyalások - jelentették be kedden Luxembourg-ban az Unió és a két ország illetékesei. Megerősítették, hogy a jövő év elején kívánják aláírni Bulgária és Románia csatlakozási szerződését, és változatlanul érvényben van a taggá válásukra kitűzött 2007. január 1-jei céldátum is. A huszonötök mindkét országgal miniszteri szintű fordulót bonyolítottak le a csatlakozási tárgyalásokon, emellett Románia képviselőivel az EU-román társulási tanács keretében is megbeszélést folytattak.

A találkozók után az EU soros elnöksége nevében Brian Cowen ír külügyminiszter közölte, hogy a Bulgáriával tartott fordulón ideiglenesen lezárták a versenypolitikával, a mezőgazdasággal, a pénzügyekkel és költségvetéssel, valamint a regionális politikával kapcsolatos tárgyalási fejezeteket. Megállapították, hogy nem igényel további tárgyalásokat az "egyéb kérdéseket" tartalmazó utolsó, 31. fejezet sem, s ezzel Bulgária - a tervezettnél fél évvel korábban - gyakorlatilag befejezettnek tekintheti a csatlakozási tárgyalásokat.

Verheugen: Bulgáriának továbbra is készülnie kell

Ezt azonban hivatalosan még az Európai Tanácsnak is meg kell majd erősítenie, ami az Európai Bizottság októberben esedékes éves országjelentéseinek közzététele után, az év végén lesz esedékes. A Bulgáriával folytatott tárgyalások sikere világosan jelzi, hogy a bővítési folyamat lendülete töretlen, és hogy a tagjelölt országok érdemeik szerint érhetnek el eredményeket - mondta Cowen. Günter Verheugen, az Európai Bizottság bővítésért felelős tagja figyelmeztetett arra, hogy Bulgáriának a taggá válásáig hátralévő időben is folytatnia kell felkészülését, amelyet Brüsszel folyamatosan figyelemmel kísér, és legközelebb az októberi országjelentésben értékel átfogóan. Különösen nagy figyelmet kell fordítania közigazgatási és igazságszolgáltatási intézményrendszerének erősítésére, és jobb eredményeket kell felmutatnia a korrupció, valamint a szervezett bűnözés elleni harcban - mondta a biztos.

A tárgyalások lezárásakor az EU és Bulgária megállapodott egy úgynevezett védzáradékról, amelynek értelmében a csatlakozás időpontja 2008-ig kitolódhat, ha a későbbiekben súlyos problémák merülnének fel a felkészülési folyamatban. Szolomon Paszi bolgár külügyminiszter egy ezzel kapcsolatos kérdésre válaszolva kijelentette, hogy a záradék Bulgária érdekeit is szolgálja. "Szükségünk van a védzáradékra, mert ez garanciákat ad az EU-nak, hogy Bulgária teljesíteni fogja vállalt kötelezettségeit, Bulgáriának pedig arra, hogy 2007. január 1-jén teljes jogú tagállamként csatlakozhat" - mondta.

A románokkal még tárgyalni kell

A Romániával tartott tárgyalási fordulón négy fejezet szerepelt a napirenden, s ezek közül ideiglenesen lezártnak minősítették a pénzügyek és költségvetés, valamint a mezőgazdaság témakörét. Megállapodás született az egyéb kérdéseket tartalmazó utolsó fejezet több pontjáról, és előrehaladást értek el a bel- és igazságügyek fejezetében. A mostaniakkal együtt összesen 24 fejezetet zártak le ideiglenesen Romániával a 31-ből - közölte Cowen. Hozzátette, hogy az év végéig remélhetőleg a még hátralévő témakörök esetében is megtörténik ez, és Románia is befejezheti a tárgyalási folyamatot.

A törökök, a horvátok és a macedónok

A régió országai közül Horvátország és Macedónia nemrégiben tett javaslatot az EU-tagfelvételi folyamat beindítására, és hivatalos tagjelölt Törökország is, amely azonban még a csatlakozási tárgyalások beindítására vár. Az EU vezetői várhatóan ősszel értékelik a török felkészültséget és ekkor döntenek arról, hogy megindítják-e a csatlakozási tárgyalásokat az országgal.