Tizennyolcmillió választót várnak az urnák elé Romániában

Vágólapra másolva!
Romániában tizennyolcmillió választópolgárt várnak az urnák elé hétvégén a helyhatósági választásokra. A Központi Választási iroda szerint minden készen áll a hétvégi voksolásra. A pártok a szokásosnál nagyobb figyelmet  és több pénzt szenteltek a helyhatósági kampányra, ugyanis az az általános vélemény, hogy aki most győz, az lesz az őszi parlamenti választások befutója is. Az RMDSZ-szel szembehelyezkedő Magyar Polgári Szövetség jelölési íveit a választási iroda formai okora hivatkozva nem fogadta el, így a Szövetség jelöltjeinek többsége függetlenként indul.
Vágólapra másolva!
Megugrott a magyar bevásárló turizmus Romániában/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20040602megugrott.htmlA vártnál jobban nőtt a román GDP/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20040601avartnal.htmlRomán fegyveres ejtett túszokat egy spanyol bankban/nagyvilag/20040526roman.htmlTovább folyik a román BCR bank eladása/uzletinegyed/hirek/vallalatihirek/20040525tovabb.htmlTizenhét halott egy romániai kamionrobbanásban/nagyvilag/20040524tizhalott.html

Csaknem 18 millió állampolgárt várnak az urnák elé vasárnap a romániai helyhatósági választásokon. A kétfordulós (június 6-án és 20-án) rendezendő választásokon 17 millió 921 ezer 280 szavazásra jogosult határozhatja meg az ország 16 662 szavazóhelyiségében leadott voksával a községi, városi és megyei helyhatóságainak a személyi összetételét. Összesen 400 ezer jelölt közül kell önkormányzati képviselőket és polgármestereket választani.

A Központi Választási Iroda szerint az előkészületek rendben zajlanak. "Ha valami szabálytalanság történt volna, arról már tudnánk" - jelentette ki Petre Similean, az választási hatóság elnöke. Similean szerint nem kell csalástól tartani, mert a törvényhozás a helyhatósági választásokra megfelelő ellenintézkedéseket hozott, "hogy elejét vegyék egy esetleges csalásnak" - idézi Similean szavait a Mediafax román hírügynökség.

Országos szinten a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) költött a legtöbbet, mégpedig közel kétmillió dollárt csupán vizuális propaganda anyagokra. A kampányhirdetések terén utána következik a sorban a Román Humanista Párt (PUR) 580 ezer dollárral. A PSD fő ellenfelei, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 363 ezer dollárt, a Demokrata Párt (PD) pedig 343 ezer dollárt költött. E két utóbbi párt ellenzéki szövetséget is alkot (D.A.), közös jelöltjeik támogatására összesen 198 ezer dollárt "perkáltak le".

Nem keveset - 137 ezer dollárt - fordított önnön propagálására a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 318 polgármester, illetve 7600 helyi és megyei önkormányzati képviselőjelöltet indít 537 közigazgatási egységben. A jelöltek személyét a szövetség közlése szerint a romániai magyarság mintegy 200 ezer tagjának szavazata döntötte el az ország különböző részein szervezett előválasztásokon.

Az RMDSZ politikai irányvonalával szemben álló Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) eredetileg saját jelölteket akart indítani, amit az RMDSZ a magyarságot megosztó törekvésnek minősített. S bár a szervezet összegyűjtötte a bejegyzéséhez és választási "benevezéséhez" szükséges támogató aláírások több mint kétszeresét, a központi választási iroda formai okokra hivatkozva elutasította a bejegyzési kérelmét, az ívek egy részét ugyanis hibásnak ítélte.

Emiatt az MPSZ embereinek egy kis része függetlenként próbál ringbe szállni. Így tesz a polgári szövetség elnöke, Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármester, akinek e székért Ladányi Lászlóval, az RMDSZ jelöltjével kell megküzdenie. A két jelölt értékes szavazatokat veszíthet Molnos Zoltán független jelölt, illetve Székely András miatt, aki Gigi Becali bukaresti futbalmágnás, a Steaua labdarúgó klub elnök-tulajdonosa Új Nemzedék Pártjának a színeiben mérettetik meg.

Egyetlen magyar száll versenybe Marosvásárhelyen Kelemen Attilának, az RMDSZ jelöltjének személyében, miután az MPSZ visszavonta független jelöltjét. Kelemennek reális esélye van arra, hogy elhódítsa a város első polgárának tisztségét a román Dorin Floreától, aki függetlenként indul, de akit a nacionalista erőkön kívül a kormánypárt is támogat.

Kolozsváron viszont az RMDSZ vonta vissza jelöltjét, és inkább a kormánypárti Ioan Rusnak (jelenlegi belügyminiszternek) adja támogatását, így remélve biztosítani, hogy a szélsőségesen nacionalista Gheorghe Funar jelenlegi polgármestert végre sikerül majd kiszorítani posztjáról. Várhatóan a liberális-demokrata koalíció jelöltjével, Emil Bockal kell megbirkóznia a második fordulóban, ahová így - legalábbis az előrejelzések többsége szerint - Funar már nem fog bekerülni.

Nagyváradon az MPSZ eredetileg Szilágyi Zsoltot akarta indítani a polgármesteri székért, de a bejegyeztetési kudarc után e politikusnak a függetlenként való induláshoz nem sikerült megszereznie a megfelelő számú helyi ajánlást. Ezért az RMDSZ színeiben Bíró Rozália száll harcba magyarként, megfigyelők szerint nem is esélytelenül.

Az RMDSZ szatmárnémeti polgármesterjelöltje, Ilyés Gyula jelenlegi alpolgármester is számíthat a győzelemre. Csíkszeredában minden valószínűség szerint az RMDSZ-es Ráduly Róbert lehet a befutó. Sepsiszentgyörgyön Albert Álmos jelenlegi polgármestert tartják potenciális nyertesnek. Az RMDSZ-nek jelenleg 146 településvezetője van Erdély-szerte, számukat most tíz százalékkal szeretné növelni.

MTI/[origo]