Nem emlékezhettek a Tiananmen téri mészárlásra

Vágólapra másolva!
A kínai vezetés megakadályozott mindennemű megemlékezést a tizenöt évvel ezelőtti Tiananmen téri vérengzés áldozataira. Pekingben civil és egyenruhás rendőrök biztosították a Mennyei Béke terét; több demonstrálni próbáló személyt vezettek el. Az állami tájékoztatási eszközök meg sem említették a tizenöt évvel ezelőtt történteket. Hongkongban több tízezren gyűltek össze péntek éjjel a demokráciapárti tüntetés leverésének 15. évfordulóján, gyertyás demonstrációval megemlékezve az esemény áldozatairól.
Vágólapra másolva!

Többszáz civil és egyenruhás rendőr ellenőrizte a Mennyei Béke terét és annak környékét, ahol tizenöt évvel ezelőtt az egyetemisták több hétig több demokráciáért demonstráltak. Egy kerekesszékben ülő férfit, aki egy papírlapot emelt a magasba, azonnal eltávolítottak a térről. Egy nagyobb csoportot is előállítottak a közeli rendőrőrsön, előállításuk okát azonban nem árulták el ott.

A néphadsereg páncélosai 1989. június 4-én vérbe fojtották a Tiananmen téren több demokráciáért tüntető egyetemisták és munkások demonstrációját. A hivatalos jelentések szerint az akciónak többszáz áldozata volt, míg az emberjogi szervezetek közel ezer halottról számoltak be. A vérengzés nemzetközi együttérzést váltott ki a demonstrálókkal és rosszallást a kínai vezetéssel szemben.

Mint a vérengzés óta minden évben, a kínai vezetés most is csírájában akadályozott meg minden kísérletet a megemlékezésre; a veszélyesnek gondolt személyeket már jó ideje házi őrizetben, vagy szigorú megfigyelés alatt tartják. A rendőrség különleges egységei az egyetemek környékén posztolnak, hogy adott esetben azonnal megakadályozhassanak egy esetleges demonstrációt.

Forrás: EPA
Fokozott rendőri jelenlét Pekingben

A pekingi vezetés egyedül Hongkonggal elnézőbb, itt szabadon gyűlhetett össze gyertyás megemlékezésre több tízezer személy. A volt brit koronagyarmat az egyedüli autonóm terület a népköztársaságban, ahol nem korlátozzák a szólásszabadságot. A demonstrálók a megemlékezés mellett jogaik megnyirbálása ellen is tiltakoztak, mivel Peking fokozatosan Hongkong "elkínaiasítására" törekszik.

Washingtonban a kínai követség előtt több az Egyesült Államokba emigrált Tiananmen téri egyetemista vezető tartott gyertyás demonstrációt, köztük Vang Dan és Vuer Kaixi, akik arra figyelmeztettek beszédükben, hogy Kína csak a gazdasági fellendülés irányában halad és az ország vezetése még mindig elnézi, hogy sérülnek az alapvető emberi jogok.