A gyógyszer állítólag jobban hatott a depressziós gyerekekre

Vágólapra másolva!
A gyerekkori depresszió gyógyszeres kezelésének hatékonyságát támasztja alá egy most elkészült amerikai kutatás. A közel 500 fiatal bevonásával készült felmérés szerint a pszichoterápiás beszélgetések meg sem közelítik a gyógyszeres kezelés hatékonyságát. Magyarországon általában inkább csak a kórházakban és súlyos esetekben alkalmaznak antidepresszánsokat gyerekeknél, mert a gyógyszer negatív befolyással lehet a fejlődő idegrendszerre.
Vágólapra másolva!

Az amerikai orvosok körében előszeretettel alkalmazott antidepresszáns-terápia hatékonyságát igazolta egy most elkészült amerikai kutatás, melynek főbb következtetéseit a The New York Times közli. A texasi intézet kutatása azt állapította meg, hogy a fiatalkori depressziót antidepresszánsokkal könnyebb leküzdeni, mint pszichológussal folytatott rendszeres beszélgetésekkel. De a legjobb eredményt a két módszer kombinálásával lehet elérni.

Szakemberek azért tulajdonítanak nagy jelentőséget ennek a kutatásnak, mert nagyon nagy számú - közel ötszáz - depressziós fiatalt vontak be a vizsgálatba, és a kutatást nem pénzelte egyik gyógyszergyártó cég sem. "A vizsgálat bebizonyította, hogy az antidepresszánsok segítenek a súlyos depresszióval küzdő fiatalokon is" - mondta Graham Emslie, a texasi intézet professzora.

Az antidepresszánsok alkalmazását gyerekek körében korábban - többek között - azért támadták, mert a fiatalok kis hányadánál felerősítette az öngyilkossági hajlamot. Az amerikai egészségügyi hatóság ezért fel is hívta a figyelmet, hogy az ilyen gyógyszereket szedőkre fokozottan figyeljenek, hogy az első hetekben nem jelentkeznek-e öngyilkossági hajlam kialakulásának tünetei.

A depresszióról szóló texasi kutatásba összesen 439, 12 és 17 év közötti gyereket vontak be, akik közepesen súlyos vagy súlyos depresszióban szenvedtek. 36 héten keresztül kezelték őket gyógyszerrel, pszichoterápiával, placebóval (hatóanyag nélküli gyógyszerrel), illetve ezek kombinációjával. A kutatás első 12 hete után a gyógyszert és pszichoterápiát egyaránt kapó betegek 71 százalékának javult az állapota, akik csak gyógyszert kaptak, azoknak a 61 százaléka lett jobban. Azok közül, akik csak pszichoterápiát kaptak, 43 százalékuknál enyhült a depresszió.

Ugyanakkor ez a kutatás is kimutatta, hogy az antidepresszánst szedőknél nő az öngyilkossági kísérlet veszélye. A gyógyszert szedők körében 5 öngyilkossági kísérlet volt a vizsgálat ideje alatt, a többieknél összesen egy. A kutatás vezetője szerint ugyanakkor a felmérés bebizonyította, hogy nagyobbak a gyógyszeres kezelés előnyei, mint a veszélyei.