Tankot és vasúti kocsit is lopnak az iraki fémtolvajok

Vágólapra másolva!
Régi vagy új, polgári vagy háborús célokra alkalmas berendezések és anyagok, mindez nem számít az Irakot fosztogató fémtolvajoknak. A legális fémhulladék-export leple alatt nagyüzemben szállítják külföldre az Irakban ellopkodott javakat, a használhatatlan tankoktól kezdve a nagyfeszültségű villanyvezetékeken át, a precíziós hadiipari berendezésekig és radioaktív hulladékig - írja a New York Times.
Vágólapra másolva!

Az olajkincséről híres Irakból az utóbbi időben egyre nagyobb mennyiségben exportálnak az olaj mellett fémhulladékot is. Csak a jordániai roncstelepekre százával érkeznek naponta teherautók Irakból, rakterükben hivatalosan fémhulladékkal. Ám nem csak használt, roncstelepre való áruk bukkannak fel ezeken a helyeken - írja a New York Times. A szabadkereskedelmi zónákban lévő fémhulladék-kereskedőknél feltűnő anyagok alapján arra lehet következtetni, hogy egyesek szisztematikusan szétlopkodják a háború és erőszak sújtotta országot.

Pedig az USA azt állítja, hogy a virágzó közel-keleti fémhulladék-kereskedelmet szoros ellenőrzés alatt tartja az iraki kormányzat, hogy elkerüljék veszélyes, és újonnan beépített anyagok kikerülését az országból. Az illegálisan szállítóktól a rakományon kívül teherautójukat is elkobozhatják. És a határokon is szigorúan ellenőrzik a szállítmányokat, egy decemberi eset óta pedig már Geiger-Müller számlálókkal is vizsgálják a rakományokat.

Söröshordó és lánctalp

Ennek ellenére szinte vadiúj olajkút-alkatrészek, acélcsövek, burkolatuktól megfosztott nagyfeszültségű elektromos vezetékek, nemesacél-rudak, alumínium- és réztömbök, de feldarabolt vasúti kocsik, hatalmas mennyiségű használhatatlan iraki tank, lánctalp, motorblokkok, tengelyek, sőt, "Iraki Sörfőzde" feliratú söröshordók is felbukkannak a jordániai roncstelepeken - írja az amerikai lap. Egy alkalommal még egy ajtóval ellátott acélfal-darab is érkezett, a feliratok tanúsága szerint egy valaha volt reptéri épület darabja. Ezek közül az áruk közül csak néhány olyan van, amelyet legálisan lehet szállítani.

Komolyabb aggodalomra ad okot ugyanakkor, hogy előkerülnek veszélyes berendezések és anyagok is. Pár hónapja az egyik jordániai roncstelep dolgozói közül azért halt meg egy ember és sérültek meg többen, mert egy Irakból érkezett roncsautó szétbontásakor felrobbant a kocsiba szerelt pokolgép. Az utóbbi hetekben már olyan anyagok is feltűntek, amelyeket még a Szaddám-rezsim idején az ENSZ Irakban dolgozó fegyverellenőrei láttak el jelzésekkel. Az ENSZ illetékes hivatala, az Unmovic csak annyit közölt, hogy vizsgálják, valóban elhordtak-e Irakból olyan berendezéseket, amelyek korábbi fegyverellenőrzések tárgyai voltak.

Radioaktív hulladék és precíziós berendezések

Az egész jelenségre akkor figyeltek fel, amikor tavaly decemberben egy uránium által szennyezett acéltartály bukkant fel egy rotterdami roncstelepen. A tartály - amelyet feltehetően még a Szaddám-rezsim 1991 előtti atomfegyverprogramjában használhattak - egy jordániai cégen keresztül került Hollandiába, a cég feltehetően nem volt tudatában annak, hogy sugárszennyezett anyagot is szállított.

Forrás: EPA
Roncstelep Dél-Irakban

Ezt követően a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség indított vizsgálatot, melynek során számos műholdfelvételt elemeztek. Az eredmény megdöbbentő volt. A háború előtt lefényképezett hadiipari és katonai létesítmények javát egyszerűen széthordták. Egész épületek, épületegyüttesek tűntek el nyomtalanul, "egyes helyszíneket teljesen kisöpörtek" - közölte az ügynökség Irakkal foglalkozó igazgatóságának vezetője. Az igazgatóság olyan egykori rakétagyárakat, raktárakat, ipari létesítményeket is megvizsgált, amelyekben polgári és katonai célra egyaránt használható felszerelések, precíziós berendezések lehetnek, amelyeket akár nukleáris fegyverek előállításához is fel lehetne használni. Erről hamarosan elkészül egy jelentés.

Egy jordániai politikai elemző - aki az olajért-élelmiszer program keretein belül üzletelt korábban Irakkal - állítja, üzleti körökben gyakran szóba kerül, hogy új dolgokat hozzanak ki Irakból fémhulladékként. Egy ugyancsak jordániai magas rangú katonatiszt szerint elkerülhetetlen, hogy fejlett föld-levegő rakétaütegek darabjai, vagy precíziós műszerek és berendezések is kikerüljenek az országból mint fémhulladék - írja a New York Times.