Egyre jobban utálják az amerikaiakat

Vágólapra másolva!
Az iraki háború óta egyre jobban fokozódik az emberek ellenérzése az Egyesült Államok politikájával szemben - állapította meg az az éves jelentés, amely az amerikaiakkal szembeni magatartást vizsgálta. A kutatás eredményeit egy esős napon bemutató központvezető úgy fogalmazott: a kutatás eredményei éppoly pocsékok, mint az időjárás.
Vágólapra másolva!

A kutatóközpont vezetője, Andrew Kohut szerdán Washingtonban ismertette az éves felmérés eredményeit. Eszerint az Egyesült Államok megítélése éppoly negatív, mint egy évvel ezelőtt volt, sőt, már a legszorosabb szövetséges, Nagy-Britannia is úgy véli, hogy az eddig szuperhatalommal bíró Egyesült Államok megbukott. A jelentés szerint az USA-val szembeni ellenérzések újabb terrortámadáshoz vezethetnek.

Madelein Albright volt külügyminiszter szerint a most bemutatott számok aggodalomra adnak okot, mivel az amerikai külpolitikával szemben mindenhol nagy ellenérzést tapasztaltak, különösen a muzulmánok körében. Itt Oszama bin Ladent egyre többen támogatják, csakúgy, mint az Egyesült Államok ellen elkövetett merényleteket.

A törökök 31 százaléka gondolja azt, hogy az Egyesült Államokban, illetve Irakban az amerikaiak ellen elkövetett merényletekkel igazságot szolgáltattak a terroristák. Jordániában, amely a BBC szerint a mérsékelt arab országok közé tartozik, a megkérdezettek 70 százaléka gondolja ugyanezt. A muzulmánok véleménye ráadásul Szaddám Huszein volt iraki diktátor elfogása óta csak rosszabb lett Amerikával szemben. Míg az amerikaiak 84 százaléka szerint jobb lett az irakiaknak Szaddám Huszein elmozdításával, addig az arab országok lakóinak csak 8 százaléka gondolja ugyanezt.

Nemcsak a muzulmánok, de az európaiak ellenérzése is nőtt az amerikaiakkal szemben. A felmérés még februárban készült, vagyis a madridi merénylet előtt, de már akkor is a franciák 57 százaléka és a németek 49 százaléka vélte úgy, hogy az Egyesült Államok túlreagálja a terrorizmus kérdését. A megkérdezettek nagy száma gondolja úgy, hogy George Bush amerikai és Tony Blair brit miniszterelnök hazudott az iraki háború okát illetően.

A németek 82 százaléka, a franciák 78 százaléka mondta azt, hogy az iraki háború után már egyre kevésbé tartja az Egyesült Államokat megbízhatónak. A többség szerint Irak megtámadása nem hatékony eszköz a nemzetközi terrorizmus visszaszorítása érdekében. Ma már inkább úgy vélik az emberek, hogy az Egyesült Államok azért támadta meg Irakot, mert az olajkitermelést akarja felügyelni. Épp emiatt a franciák 90 százaléka és a németek 70 százaléka szeretné, ha az Európai Unió megerősödne, és hatékony ellensúlyt jelentene az USA-val szemben.

Madeleine Albright volt külügyminiszter úgy kommentálta a felmérést: "Jó, ha az ellenségeinktől félnünk kell, de az már nem, hogy a barátainktól is". Hozzátette: a kérdés az, hogy a most napvilágott látott számok milyen hatással lesznek az amerikai külpolitikára.

A megkérdezett amerikaiak többsége tart attól, hogy hosszútávon egyre több országgal konfliktusba kerül az Egyesült Államok, és úgy vélik: egyre kevesebb szövetségese lesz az egyre népszerűtlenebb Egyesült Államoknak.

Még a Bush-kormányzat tagjai is elismerték, hogy növelni kell az iraki hadműveletek nemzetközi támogatását - írta a BBC. Messzemenő következtetéseket azonban nem kívántak levonni az amerikai politikusok a számokból.