Az ETA tagadja, hogy köze lenne a merényletekhez

Vágólapra másolva!
Az ETA baszk szeparatista szervezet egy névtelen telefonhívásban tagadta, hogy bármilyen  felelősség terhelné a csütörtöki madridi merényletekért - jelentette a baszk közszolgálati televízió. Az al-Kaida egyik állítólagos csoportja magára vállalta az akciót, ennek ellenére a spanyol  hatóságok az ETA-t gyanúsítják. A csütörtöki tíz robbantásban majdnem kétszáz ember halt meg - közülük 11 külföldi -, a sérültek között más külföldiek mellett volt egy magyar és hetven román állampolgár is.
Vágólapra másolva!

Az ETA baszk szeparatista szervezet egy névtelen telefonhívásban tagadta, hogy bármilyen felelősség terhelné a 199 ember halálát okozó csütörtöki madridi merényletekért. A hírt közzé tevő a baszk közszolgálati televízió szerint a névtelen telefonhívás a Gara című, függetlenségpárti baszk laphoz érkezett, amely szokásos közvetítője a fegyveres baszk szervezet közleményeinek - jelentette az MTI.

A spanyol belügyminisztérium ugyanakkor úgy nyilatkozott az ETA közleményéről, hogy "nem tudnak róla, és tartják magukat Angel Acebes belügyminiszter sajtókonferencián tett kijelentéséhez, miszerint az ETÁ-t tartják a merényletek elkövetőjének.

Az ETÁ-hoz kapcsolódó betiltott baszk Batasuna párt már csütörtökön kiadott egy közleményt, amelyben elképzelhetetlennek nevezte, hogy az ETA követte volna el a véres merényleteket.

A spanyol rendőrség újabb pokolgépre bukkant, amelyet megsemmisített pénteken Madridban. A hátizsákba rejtett robbanószerkezetet azok között a holmik között találták, amelyeket a csütörtökön felrobbantott vasúti szerelvényben utazók hagytak hátra. Szakértők szerint a terroristák alighanem azt tervezték, hogy ezt a pokolgépet az első robbantásokat követően hozzák működésbe, hogy nagyobb pánikot keltsenek - jelentette az MTI.

Spanyolországban három napos gyászt rendeltek el a csütörtöki vonatrobbantásos merényletek miatt. A gyász alatt zárva tartanak az iskolák, a múzeumok, és a központi bank. A spanyol pártok emellett felfüggesztették választási kampányukat.

A tíz robbantásban legalább 198 ember vesztette életét és 1421-en sérültek meg. A hatóságok szerint félő, hogy az áldozatok száma még növekszik, ugyanis 44 sérült állapota életveszélyes. José María Aznar spanyol miniszterelnök pénteken bejelentette, hogy összesen tizenegy ország állampolgárai vannak a halottak között. A spanyolokon kívül három perui, két hondurasi, két lengyel, egy francia, egy marokkói, egy kolumbiai, egy chilei, egy bissau-guineai, egy kubai és egy ecuadori ember vesztette életét. A támadásban egy magyar férfi is megsérült, de a magyar követség jelentése szerint már elhagyta a kórházat.

A robbantásoknak más külföldiek mellett körülbelül hetven román sebesültje van, akik közül az egyik férfinak le kellett vágni az egyik lábát - írták a pénteki román lapok. A sebesült románok nagy száma azzal magyarázható, hogy becslések szerint több százezer román állampolgár vállal hivatalosan vagy illegálisan mezőgazdasági idénymunkát Spanyolországban - jelentette az MTI.

A spanyol lapok március 11-ét a 2001 szeptember 11-ei Amerikát ért terrortámadásokhoz hasonlítják. Spanyolország szerte emberek ezrei vonultak az utcára, hogy az áldozatokra emlékezzenek. Európában 1988 óta nem volt ilyen pusztító merénylet, akkor 270-en haltak meg, amikor egy utasszállító repülőt robbantottak fel a skóciai Lockerbie felett líbiai terroristák.

Baszk szeparatisák vagy iszlám szélsőségesek?

Baszk szeparatisták és iszlám csoportok is gyanúsíthatók a gyilkos merényletek elkövetésével, sőt egyes elemzők nem vetik el, a közös munkát sem. A spanyol hatóságok elsősorban a baszkok felelősségét hangoztatják, és vizsgálják, de nem vetettek el egyetlen lehetséges szálat, így az iszlám szélsőségesekét sem.

"A spanyol hatóságok nem zárnak ki semmilyen szálat sem a tettesek utáni nyomozásból" - jelentette ki a Moncloa palotában tartott sajtóértekezletén a kormányfő, aki leszögezte, hogy a merényletekért felelős személyeket bíróság elé fogják állítani. Úgy fogalmazott: bármely kormánynak követnie kell azt a vonalat, amely a baszk szeparatista szervezethez, az ETA-hoz vezet, de léteznek más feltételezések is, egyebek között az, hogy a tettes az al-Kaida terrorszervezet; a spanyol hatóságok ebben az irányban is vizsgálódnak majd. Anélkül, hogy az ETA nevét kiejtette volna, Aznar hozzátette: "a józan ész alapján feltételezhető, hogy ez a banda" áll a merényletek mögött.

A madridi sajtóértekezleten elhangzottakra szinte azonnal válaszolt a radikális baszkok betiltott pártja, a Batasuna. Szóvivője kijelentette: a spanyol miniszterelnök hazudik, miközben tudja, hogy kik követték el a merényletet. Az ETA felelősségét vasárnapig, a törvényhozási választás megtartásáig fogják hangoztatni - jelentette ki a szóvivő. A Batasuna vezetői szerint a jelenlegi spanyol kormánypártnak, a Néppártnak választási szempontból az az érdeke, hogy a szavazók ne gondoljanak arra: a madridi merényleteket az al-Kaida követte el azért, mert a jelenlegi spanyol kormány elkötelezte magát az Egyesült Államok iraki politikája mellett.

Ha valóban az ETA követte el a merényletet akkor ez azt jelzi, hogy az egyesek által már-már leírt szervezet minden eddiginél kegyetlenebb eszközökhöz fordult - írja a BBC News. Az ETA támadásai az utóbbi időben egyre ritkultak, tavaly már "csupán" három ember vesztette életét ezek következtében, az utóbbi három évtizedben így 2003 volt a legnyugodtabb év. Az ETA szép számú merényletei során ráadásul még egyszer sem végzett ekkora pusztítást. A legtöbb áldozattal - 12 halottal - járó robbantást 1987-ben követték el egy barcelonai bevásárlóközpontban.

Fiatalabb és kegyetlenebb lett az ETA új vezetése

Arnaldo Otegi baszk szeparatista politikus állítja, nem az ETA követte el a merényleteket. A betiltott Batasuna párt volt vezetője szerint a szervezet általában figyelmeztetést küld a merényletei előtt, és utána a felelősséget is vállalja, ám ezt most nem történt meg.

Szakértők szerint ugyanakkor nem kizárható, hogy az ETA spanyol, és francia részről egyaránt folyó intenzív üldözése miatt egy fiatalabb és sokkal kegyetlenebb generáció vette át a vezetést a szervezeten belül. A baszkokra tereli a gyanút az is, hogy tavaly karácsonykor már egy a mostanihoz igen hasonló támadást terveztek egy vonat ellen, melyet a hatóságoknak még sikerült megakadályozniuk. Akkor egy 25 kilogrammos bombát helyeztek el a San Sebastianból Madridba tartó vonaton, és a rendőrök egy másik, hátizsákba rejtett pokolgépet is lefoglaltak. Két embert vettek őrizetbe.

Al-Kaidára utaló jelek

Egyes megfigyelők szerit a madridi merényletek jellegzetességei az al-Kaida által elkövetett merényletekhez hasonlóak, amely már korábban bosszúval fenyegette meg Spanyolországot az Irak elleni háború támogatása miatt. Az iszlám szálra utal, hogy abban az elővárosban, ahonnan az egyik felrobbantott vonat indult, és ahol egy másik megtámadott szerelvény is áthaladt egy lopott furgonban korántanításokat tartalmazó kazettát és detonátorokat találtak.

A támadás után pár órával az Abu Hafsz al-Maszri nevű csoport az al-Kaida nevében vállalta a felelősséget a merényletért egy londoni arab nyelvű lapnak küldött üzenetben. Ezt a csoportot azonban az amerikai titkosszolgálatok nem tartják hitelesnek, már csak azért sem, mert az al-Kaida ilyen hamar nem szokta magára vállalni a felelősséget a merényletekért. A csoport ráadásul a tavalyi nagy amerikai-kanadai áramszünetért is felelősséget vállalt, jóllehet annak egyáltalán nem volt köze terrortámadáshoz. Az amerikaiak szerint ugyanakkor vannak jelek, amelyek az al-Kaidára utalnak, így az, hogy közel egy időben több helyszínen is robbantottak.

Baszk szeparatisák és iszlám szélsőségesek?

Több szakértő is attól tart, hogy a merényletek baszk szeparatisták és iszlám szélsőségesek közös munkája. Spanyolországban korábban több al-Kaida-sejtet lepleztek már le, és egy 2001 novemberében elfogott nyolcfős al-Kaida-ügynökökből álló csoport egyik tagjának volt kapcsolata az ETA politikai szárnyának tekintett Batasuna párttal, és a Guantanamón őrzött foglyok között is volt egy spanyol, állampolgárságú al-Kaida-tag.

Antonio Guch, a legtekintélyesebb spanyol belpolitikai szakértő szerint a baszk szeparatisták az al-Kaida segítsége nélkül nem tudták volna végrehajtani a terrorcselekményt. A BBC biztonságpolitikai szakértője szerint ilyen jellegű közreműködésre Irak a legjobb példa, ahol a különböző csoportok képesek közös merényleteket elkövetni egy közös célért.